Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kodeksie pracy. 7 dodatkowych dni wolnych i dłuższe urlopy rodzicielskie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zmiany to efekt wdrażania unijnych dyrektyw mających ułatwić nam zachowanie równowagi pomiędzy pracą zawodową, a życiem rodzinnym (work life balance)

Dodatkowe 5 dni wolnego
To dodatkowy urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni, który będzie przysługiwał pracownikowi sprawującemu opiekę nad dzieckiem do lat 8 lub niepełnosprawnym członkiem rodziny. Taki urlop udzielany będzie na wniosek pracownika. Te dni mogą być wykorzystane jednorazowo lub dzielone. Ten urlop niestety jest bezpłatny.

Zwolnienie z powodu „siły wyższej”
Dodatkowe dwa dni urlopu płatnego w wymiarze 50 proc. Pracownik będzie mógł o niego wystąpić z powodu „działania siły wyższej w pilnych sprawach lub wypadku jeśli niezbędna jest obecność pracownika”. Pracodawca nie będzie mógł zatrudnionemu odmówić udzielenia urlopu z powodu siły wyższej. Te dni nie wliczają się do urlopu wypoczynkowego.
Wolne z powodu „siły wyższej” to nie to samo co urlop na żądanie (tego w roku nadal możemy wziąć 4 dni).

Dłuższy urlop rodzicielski
Będzie przysługiwał nie tak jak jest obecnie w wymiarze 32 tygodni tylko 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka). Gdy na świat przyjdą bliźniaki urlop z obecnych 34 tygodni będzie wydłużony do 43. W ramach tego urlopu ojciec dziecka będzie mógł skorzystać z 9 tygodniowego urlopu i wziąć go w tym samym czasie co matka dziecka. Nie będzie jednak mógł go przenieść na matkę dziecka.

Praca bardziej elastyczna
Osoba opiekująca się dzieckiem do lat 8 lub niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mogła wystąpić do pracodawcy o przejście na pracę zdalną, możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin oraz elastyczne rozliczanie czasu pracy. Pracodawca będzie zobowiązany do odpowiedzi pisemnej dlaczego odmawia pracownikowi takiej możliwości.
Urlop ojcowski w wymiarze 14 dni ojciec dziecka będzie musiał wykorzystać w ciągu roku od urodzenia się dziecka, a nie 24 miesięcy jak jest obecnie.

Krótsze okresy próbne
Po wprowadzeniu nowych przepisów długość umowa na okres próbny będzie wynosić odpowiednio miesiąc lub dwa. Tę pierwsza otrzyma pracownik zatrudniany na okres krótszy niż pół roku. Drugą ten, który ma podpisać umowę o pracę na okres od 6 do 12 miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany