Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Bank Mleka Kobiecego w ICZMP w Łodzi. Najmniejsi pacjenci wypijają od 1 do 2 ml mleka na posiłek

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
Dawczynią może być kobieta, która karmi piersią własne dziecko, przejść proces kwalifikacji i mieć wykonane badania krwi w kierunku chorób wenerycznych. Jej pokarm badany jest mikrobiologicznie. Dawczynią można zostać na okres trzech miesięcy. Jeśli po tym okresie będzie chciała nadal być dawczynią przechodzi ponowne badania i jest kwalifikowana na okres kolejnych 3 miesięcy.

Bank Mleka matki w ICZMP

- W tej chwili mamy zakwalifikowaną tylko jedną panią, która kontynuuje oddawanie mleka - mówi Agnieszka Piątkowska, kierownik Banku Mleka w ICZMP. - Za chwilę jej "wydolność" z produkcji mleka dla nas może się skończyć. Mamy nieco przygotowanego mleka dla biorców mleka pasteryzowanego z Banku Mleka Kobiecego. Potrzebujemy 5-6 pań, które byłyby czynnymi dawczyniami i oddawały około litra w miesiącu.

W tym roku do końca lipca Bank Mleka wydał 152 litrów mleka kobiecego pasteryzowanego. Obecnie jest tylko jedna czynna dawczyni, która wspiera bank. Wszystkie panie karmiące, które mają nadwyżki mleka, które karmią swoje dzieci lub odciągają to mleko dla swoich dzieci, i mają mleko, którym mogłyby się honorowo podzielić mogą zgłosić się do Banku. W Banku rozpocznie się proces kwalifikacji.

https://expressilustrowany.pl/pracownicy-banku-mleka-kobiecego-w-matce-polce-szukaja-dawczyn-ktore-chcialyby-nieodplatnie-przekazac-czesc-swojego-mleka/ar/c1-14780424

- Czasami kilku pacjentów dziennie na oddziale neonatologii korzysta z zasobów Banku Mleka - dodaje. - Czasami są to porcje od 1 do 2 ml podawane dziecku co 2 godziny, a czasami dzieci dzieci wymagają większego wsparcia, od 20 do 30 ml na porcję na karmienie, których jest do 8 w ciągu doby.

Beneficjentami mleka pasteryzowanego kobiecego z Banku Mleka są przede wszystkim dzieci urodzone przedwcześnie, poniżej 32 tyg. ciąży, z masą ciała poniżej 1000 g. Dla nich mleko musi być odpowiednio przygotowane i bezpieczne aby mogły korzystać z tych zasobów. Z tego mleka korzystają tylko dzieci hospitalizowane. Łódzki Bank Mleka zaopatruje oddziały szpitalne w ICZMP (neonatologię, oddział wad wrodzonych i kliniki pediatryczne), a także pacjentów szpitala Rydygiera oraz placówek w Sieradzu i w Kielcach.

https://expressilustrowany.pl/w-lodzi-powstal-pierwszy-w-naszym-wojewodztwie-bank-mleka-kobiecego-mamy-oddaja-do-niego-swoj-pokarm-honorowo-potrzeby-sa-duze/ga/c14-14063295/zd/35241645

- Nie możemy tego mleka przekazywać rodzicom, którzy borykają się z problemami laktacyjnymi - dodaje. - Dla tych rodziców mamy bezpłatne porady laktacyjne. W ramach tych porad mamy też bezpłatne porady neurologopedyczne, fizjoterapeutyczne i psychologiczne.

od 16 lat

W ubiegłym roku z Banku Mleka w ICZMP skorzystało ok. 250 noworodków. Bank może przechowywać mleko przez 3 miesiące. Dawczyniami najczęściej są mamy wcześniaków, które też korzystały z tego mleka.
Mleko matki wspiera rozwój układu pokarmowego i zapobiega zachorowaniom na martwicze zapalenie jelit. Jest łatwiej przyswajalne przez dziecko i jest lepszym budulcem niż mleko krowie. Długoterminowo karmienie mlekiem kobiecym zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie, otyłość lub cukrzycę. Mleko kobiece to też źródło przeciwciał, które chroni dziecko.

Na opóźnienie laktacji wpływa cięcie cesarskie, oddzielenie dziecka od matki w pierwszych godzinach po porodzie (porody przedwczesne i porody dzieci chorych). Czynnikami ryzyka są choroby na które cierpi matka, nadciśnienie, cukrzyca, niedoczynność tarczycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany