MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walka o czyste powietrze w Łodzi. Rusza nabór wniosków o dotacje na wymianę "kopciuchów". Gdzie się zgłosić?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
2 stycznia 2024 roku we wtorek w Łodzi rusza kolejny nabór wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe. Z finansową pomocą miasta można pozbyć się starych pieców, które są mało wydajne i zanieczyszczają powietrze i zainstalować energooszczędne i czyste urządzenia. W budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 3 mln zł w tym roku, ale miasto deklaruje, że może być ona większa, jeśli znajdzie się wielu chętnych.

Trzy programy z dotacjami dla mieszkańców Łodzi

Dofinansowanie jest przyznawane w ramach Miejskiego Program Dotacyjnego, który jest skierowany do pojedynczych mieszkańców, wspólnoty mieszkaniowej i przedsiębiorcy zajmujących budynek wielorodzinny. Dotacja na wymianę pieca wynosi 90 proc., tj. do 9 tys. zł na mieszkanie lub 50 tys. zł w przypadku wspólnoty mieszkaniowej.

Ale funkcjonują jeszcze dwa inne programy, a nabór wniosków trwa. Pierwszy to "Czyste powietrze" dla budynków jednorodzinnych oraz "Ciepłe mieszkanie" dla budynków wielorodzinnych. W tym drugim oprócz wymiany źródła ciepła w lokalu będącym własnością beneficjenta programu można zamontować nowe okna i drzwi zewnętrzne.

- Doradzimy, jakie ogrzewanie zainstalować, pomożemy wypełnić dokumenty. Na mieszkańców czekają pracownicy Biura Energetyki i Jakości Powietrza. Zachęcamy do wymiany pieców, bo jakość powietrza jest ważna dla nas wszystkich - apeluje Maciej Riemer, z Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

A w Łodzi działa jeszcze ok. 40 tys. kopciuchów, w tym ok. 15 tys. w zasobach komunalnych, pozostałe w budynkach prywatnych, w większości domach jednorodzinnych.
Dotychczas w ramach miejskiego programu wymiany źródeł ogrzewania wymieniono 4,5 tys. pieców, a kwota dotacji wyniosła 17 mln zł.

Walka o czyste powietrze w Łodzi. Gdzie złożyć wniosek?

Stary piec, zgodnie z zasadami miejskiego programu dotacji, może zostać zastąpiony: centralnym ogrzewaniem (wraz z możliwością podłączenia ciepłej wody użytkowej), siecią gazową (wraz z instalacją źródła ogrzewania), ogrzewanym elektrycznym lub pompą ciepła. Od momentu zawarcia umowy termin na wymianę pieca wynosi 3 miesiące (z ewentualnością przedłużenia). Częściowa refundacja wcześniej wymienionych pieców nie wchodzi w grę.

Wnioski należy składać, osobiście lub poprzez pocztę w tych punktach:

  • Łódź, ul. Piotrkowska 110 (Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, wejście od al. Schillera)
  • Łódź, ul. Piotrkowska 153
  • Łódź, ul. Zachodnia 47
  • Łódź, Al. Politechniki 32
  • Łódź, ul. Krzemieniecka 2B
  • Łódź, al. Piłsudskiego 100

Dostępna jest też Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

W przypadku jakiekolwiek wątpliwości lub pytań, można zgłosić się do punktu konsultacyjnego w Biurze Energetyki i Jakości Powietrza (Piotrkowska 113, III piętro) lub zadzwonić pod numer tel. 42- 272 - 66 - 22 lub napisać mail na adres: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany