MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejski Program Mikrograntów w Łodzi. Zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie realizacji pomysłów łodzian

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Dotacje są przyznawane na niewielkie inicjatywy, np. ustawienie ławki.
Dotacje są przyznawane na niewielkie inicjatywy, np. ustawienie ławki. UMŁ
Ławka przy bloku, nowy trawnik na podwórku przed kamienicą, koncert w parku - na realizację takich i innych lokalnych przedsięwzięć będzie można uzyskać pieniądze z Miejskiego Programu Mikrograntów 2024. Nabór wniosków zaczyna się w poniedziałek 15 kwietnia.

Jest pomysł, ale nie ma pieniędzy. Mikrogranty sfinansują jego realizację

O przyznanie mikrograntu mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, jak i nieformalne grupy mieszkańców. To propozycja dla tych łodzian, którzy mają pomysły, ale brakuje im finansów, m.in. na organizację projektów edukacyjnych, koncertów, wystaw lub warsztatów. Dodatkowe środki mogą też zostać przeznaczone na zakup nowych ławek i koszy na śmieci, założenie zielonego skweru sąsiedzkiego.

Ten projekt cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Widzimy, że mieszkańcy chcą działać na rzecz swojej wspólnoty. Co roku realizowanych jest kilkadziesiąt inicjatyw, ale wniosków wpływa znacznie więcej. Dlatego trzeba je dobrze przygotować, by otrzymać miejską dotację. Oczywiście na każdym etapie przygotowań wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie - mówi Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

- Zależy nam na projektach, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców i są przez nich wymyślone. Łodzianie po raz pierwszy mogą zrealizować nieduży projekt i w krótkim czasie nauczyć się całej procedury aplikowania i rozliczania, co może zachęcić ich do podobnych działań w przyszłości. To nie jest wiedza tajemna i każdy może się tego nauczyć - dodaje Jolanta Woźnicka z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, które po raz kolejny jest realizatorem tego programu.

Więcej:

W 2024 roku mogą zazielenić się kolejne łódzkie podwórka dzięki programowi „ZazieleniaMY”.

Zieleń w Łodzi. Miasto dołoży się do założenia ogródka i łap...

Swingowe potańcówki i wycieczki po Łodzi dla każdego

To już siódma edycja Miejskiego Programu Mikrograntów. Od 2018 roku mieszkańcy zrealizowali kilkaset pomysłów - od sąsiedzkich spotkań i pikników, przez sadzenie miododajnych roślin i lekcje pływania po budowę osiedlowego pieca do chleba.

Dzięki dodatkowym środkom w Łodzi organizowane są też na przykład swingowe potańcówki.

Otrzymaliśmy grant na działania mające na celu integrację sąsiadów i organizację potańcówek na Księżym Młynie. To był impuls do rozwoju, nadal tańczymy, w dużo większej grupie. Inicjatywa nie tylko się udała, ale jest też kontynuowana - mówi Katarzyna Marques, jedna z wnioskodawczyń.

Pieniądze z mikrograntów pozwoliły też na organizacje wyjątkowych wycieczek po Łodzi.

- Chcieliśmy, by 600-lecie miasta było dsotępne dla wszystkich grup społecznych - dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Dlatego zaproponowaliśmy cykl wycieczek dla wszystkich, a dofinansowania z budżetu miasta pozwoliło nam ten pomysł w pełni zrealizować - opowiada Paweł Marczak, wnioskodawca w programie mikrograntów.

Wnioski będzie można składać za pośrednictwem generatora na stronie www.opus.org.pl. W tym roku w ramach Miejskiego Programu Mikrograntów 2024 jest do rozdania 195 tys. zł, a wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w kwocie od 500 zł do 5 tys. zł.

Oto lista projektów, na które można składać wnioski. Mogą one dotyczyć m.in.:

  • poprawy małej infrastruktury (np. ławki, trawniki, nasadzenia zieleni)
  • organizacji wydarzeń kulturalnych (np. koncerty w parkach, wystawy plenerowe)
  • organizacji warsztatów edukacyjnych (np. kursy, szkolenia)
  • innych działań mających na celu rozwój wspólnot i społeczności lokalnych
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany