MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi ubyło milionerów. Są już pełne dane finansowe za rok 2023. Większość łodzian rozliczyła się elektronicznie

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Papierowe zeznania podatkowe powoli odchodzą w zapomnienie.
Papierowe zeznania podatkowe powoli odchodzą w zapomnienie. Polskapress archiwum
Izba Administracji Skarbowej w Łodzi podsumowała tegoroczną akcję rozliczania podatku dochodowego za rok 2023. W Łodzi i województwie łódzkim swoje zeznanie PiT złożyło 1 milion 495 tysięcy 500 podatników. Zdecydowana większość z nich zrobiła to za pośrednictwem internetu.

30 kwietnia 2024 roku upłynął termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2023. Z tego obowiązku wywiązało się blisko 15 miliona mieszkańców Łodzi i województwa. Zaledwie 96 tysięcy zeznań miało formę papierową i zostało złożonych osobiście w odpowiednich urzędach skarbowych. Zdecydowania większość wybrała procedurę online, która jest uznawana za jedną z najbardziej przyjaznych procedur urzędowych. Szczególnie jeśli rola podatnika ogranicza się do zaakceptowania formularza przygotowanego przez urzędników na podstawie danych dostarczanych przez pracodawców odprowadzających składki do urzędu.

zobacz galerię

Milionerzy z Łodzi i województwa

Według danych Izby Administracji Skarbowej ubyło nam milionerów. Takim mianem określa się podatników, którzy w ubiegłym roku osiągnęli dochód w wysokości przynajmniej miliona złotych i zapłacili od tego podatek. W porównaniu z rokiem 2023 w Łodzi i województwie mamy ich aż o 103 osoby mniej, czyli 2 tysiące 122 osoby. Najwięcej z nich mieszka na Widzewie.

  • US Łódź-Widzew – 273
  • I US Łódź-Bałuty – 137
  • US w Pabianicach – 133
  • US w Piotrkowie Trybunalskim – 129
  • US w Zgierzu – 128
  • US Łódź-Polesie oraz US w Tomaszowie Mazowieckim – 117

Co odliczali łodzianie?

W zeznaniach podatkowych za rok 2023 łączny dochód wykazany przez podatników wyniósł 112 miliardów zł. Blisko 198 tysięcy podatników musiało na konto odpowiedniego urzędu skarbowego przelać pieniądze na podatek wykazany w zeznaniu. Wynika to z tego, że nie płacili zaliczek na podatek dochodowy lub zapłacili ich zbyt mało w stosunku do osiągniętych dochodów. Najwyższa kwota wpłacona przez podatnika wynikająca z zeznania: PIT 37 to ponad 930 tysięcy zł w US Łódź-Polesie.

  1. Blisko 9 tysięcy 300 seniorów skorzystało z ulgi dla pracujących seniorów
  2. Ponad 715 tysięcy podatników zadeklarowało darowiznę 1,5% na OPP, wartość tych odliczeń to ponad 111 miliony zł
  3. Ponad 24 tysięcy podatników skorzystało z ulgi termoizolacyjnej a wartość odliczeń to ponad 431 milionów zł
  4. Blisko 609 tysięcy krwiodawców skorzystało z ulgi związanej z darowizną (krwi lub osocza) wartość odliczeń ponad 92 miliony zł

Kwota zwrotów z podatku PiT za 2023 rok wyniosła 1 miliard 118 milionów 624 tysiące 449 zł, średnia kwota zwrotu na podatnika, któremu przysługiwał zwrot to 1 034 zł. Najwyższe zwroty z PIT 37: ponad 67 tysięcy zł otrzymał podatnik rozliczający się w US Łódź-Polesie, ponad 55 tysięcy zł zwrócił na konto bankowe US Łódź-Widzew, a w Rawie Mazowieckiej ponad 59 tysięcy zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany