MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet pięć lat w kolejce do specjalistycznego domu opieki w Łodzi. W nowym domu zamieszkają osoby z chorobami psychicznymi WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Rośliny, miękkie fotele, lustra to nowoczesny wystrój Innowacyjnego Domu Pomocy Społecznej.
Rośliny, miękkie fotele, lustra to nowoczesny wystrój Innowacyjnego Domu Pomocy Społecznej. Agnieszka Jedlińska
Już w czerwcu pierwsi pensjonariusze zamieszkają w nowym miejskim Innowacyjnym Domu Pomocy Społecznej "Wyjątkowy dom" przy ulicy Municypalnej 4 w Łodzi. To placówka, która będzie się specjalizować w pomocy osobom przewlekle chorych psychicznie, co uniemożliwia im samodzielne funkcjonowanie.

W budynku dawnego gimnazjum przy ulicy Municypalnej 4 w Łodzi Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych otwiera nowy Innowacyjny Dom Pomocy Społecznej. Placówka będzie nadzorowana i finansowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W czwartek (16 maja) podpisano w tej sprawie umowę, która potwierdza, że miasto Łódź sfinansuje pobyt łodzian w placówce prowadzonej przez organizację pozarządową jaką jest Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi. Kwota dofinansowania to 2 miliony zł.

zobacz galerię

To miejsce zostało przejęte już w 2016 roku z myślą o tym, że powstanie miejsce dla osób przewlekle psychicznie chorych, ale z miejscami dla osób, które cierpią na choroby otępienne i wykazują zaburzenia psychiczne. Na przestrzeni ostatnich lat zauważyliśmy wzrost liczby osób potrzebujących miejsca w takiej placówce i te miejsca bardzo wolno się zwalniają, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na miejsce - mówi Marlena Mazerant, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Placówka ma 60 miejsc. Aktualnie na miejsce w takim domu czeka się 5 lat.

Pierwsi pensjonariusze zamieszkają w placówce już na początku czerwca 2024 roku. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej nowoczesnych domów pomocy społecznej w Łodzi. Choć jest to placówka miejska (MOPS podpisał z TPN odpowiednią umowę w tej sprawie) za jej stworzenie i wyposażenie odpowiada Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych. Ich celem było stworzenie przestrzeni wpisującej się w słowo "dom".
Ma być przede wszystkim funkcjonalnie, ale również po domowemu, czyli tak jak chciałby każdy mieszkać. To co robi największe wrażenie to przepięknie urządzone wnętrza zupełnie odmienne od standardowych domów pomocy społecznej.

  • Na ścianach zastosowano nowoczesny tynk betonowy
  • położono posadzkę przypominającą drewniane podłogi
  • ściany zdobią lustra, obrazy
  • na półkach i parapetach stoją gustowne bibeloty

Przedmioty, które nie są standardem w domach opieki, w tym miejscu sprawiają, że otoczenie jest bardziej przyjazne nie tylko dla domowników, czyli podopiecznych placówki, ale również dla ich rodzin lub tych, którzy chcą umieścić chorego bliskiego pod tym adresem.

Choroba psychiczna dotyka naszego mózgu, który definiuje to kim my jesteśmy jako ludzie jak my jesteśmy w stanie funkcjonować. Bardzo często u wielu osób z niepełnosprawnością psychiczną największym problemem jest brak własnej motywacji do jakiegokolwiek działania. My będziemy motywować tych ludzi do tego by wzbudzali własną aktywność - dodaje Jarosław Wasiak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi.

Dwuosobowe pokoje są wyposażone w łóżka medyczne z regulacją i możliwością bezpiecznego przemieszczania razem z podopiecznym. Jednak ich wygląd (imitująca drewno okleina) dostosowano do całego umeblowania, dzięki czemu bardziej przypominają domowe tapczany niż łóżka szpitalne. W tym samym stylu są szafki nocne, stoliki. Każdy pokój ma przestronną łazienkę dla osób z niepełnosprawnościami oraz systemem przywoływania pomocy.
Na najwyższym piętrze zakwaterowane będą osoby, których choroba psychiczna sprawia, że bywają agresywni i wymagają specjalistycznej opieki. Pokoje dostaną tam również osoby z chorobami otępiennymi jak np. Alzheimer. Na pierwszym piętrze swoje pokoje znajdą osoby, które mogą w miarę sprawnie funkcjonować, ale potrzebują wsparcia psychologa, terapii, czy treningu umiejętności społecznych, które pozwolą im nawet znaleźć pracę i ją utrzymać oraz żyć całkowicie samodzielnie lub przy wsparciu pomocy środowiskowej.
We wspólnej części ustawiono skórzaną kanapę, telewizor, biblioteczkę z książkami, wybór gier planszowych, a także kącik kawowy z ekspresem do kawy oraz herbaty i umywalką na brudne naczynia.

Jako organizacja działamy w obszarze psychiatrii środowiskowej i chcieliśmy zorganizować holistyczny system wsparcia oparty na opiece instytucjonalnej i środowiskowej, co jest optymalnym rozwiązaniem do niesienia pomocy w psychiatrii. A miejsce w jakim chory przebywa powinno motywować do aktywizacji i chęci uczestniczenia w codziennym życiu - tłumaczy Jarosław Wasiak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi.

Na parterze z kolei znajduje się pokój do terapii zajęciowej (zajęcia manualne, artystyczne, techniczne), pokój psychologa, terapeuty, kaplica, sala do fizjoterapii.

W placówce zatrudnionych jest 38 osób z niepełnosprawnością, które będą pracować na rzecz podopiecznych. TPN w sumie zatrudnia około 200 osób z niepełnosprawnościami, głównie psychicznymi, ale również intelektualnymi lub innymi.

W Łodzi działają trzy domy pomocy społecznej dla osób z chorobami psychicznymi na łączną liczbę miejsc 375. Ceny pobytu wahają się w granicach 5750 - 8410 zł. Miasto dofinansowuje 30 procent tej kwoty, resztę pokrywa pensjonariusz, z czego z jego środków (renta, zasiłek, emerytura) pobierane jest 70 procent. Resztę (jeśli to nie bilansuje kosztów pobytu) pokrywają krewni na zasadzie obowiązku alimentacyjnego.

Koszt całej inwestycji to 19 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany