MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi rozpoczęły się rocznicowe obchody likwidacji łódzkiego getta. W tym roku mija 79 rocznica od tych tragicznych wydarzeń

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Główne uroczystości z okazji rocznicy likwidacji getta zaczynają się na cmentarzu żydowskim.
Główne uroczystości z okazji rocznicy likwidacji getta zaczynają się na cmentarzu żydowskim. Grzegorz Gałasiński
Rozpoczął się tydzień obchodów rocznicy likwidacji getta w Łodzi. Od czwartku 24 sierpnia do czwartku 31 sierpnia Centrum Dialogu Edelmana zaprasza na wiele imprez towarzyszących jak spotkania z Ocalałymi, spacery, monodram, czy wręczenie certyfikatów nadania drzewek pamięci osobom Ocalałym. Główne obchody tej rocznicy zaplanowane są na wtorek 29 sierpnia.

W tym roku organizatorzy szczególną uwagę chcą zwrócić na dwie postacie związane z łódzkim gettem: Dawida Sierakowiaka i Chavę Rosenfarb. W tym roku przypada 80 rocznica śmierci pierwszego z bohaterów i 100 rocznica urodzin bohaterki, która jest patronką 2023 roku.

Dawid Sierakowiak zmarł z głodu w sierpniu 1943 roku. Przez pięć lat pisał dziennik, w którym dokumentował codzienność Żydów zamkniętych w Litzmannstadt Getto. To jeden z najważniejszych zapisów z okupowanej Łodzi i świadectw Holokaustu. Z kolei Chava Rosenfarb to pisarka jidisz, która przeżyła getto. Urodzona w Łodzi w 1923 roku, po wojnie mieszkała w Kanadzie. W swoich powieściach opowiedziała historię łódzkich Żydów i getta.

29 sierpnia to symboliczna data – w sierpniu 1944 roku z łódzkiego getta niemieccy okupanci do obozu Auschwitz-Birkenau wywieźli ostatnich mieszkańców zamkniętej dzielnicy, a samo getto zlikwidowali.

Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.

Uroczystości główne rozpoczną się we wtorek 29 sierpnia o godz. 10 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej 40. W Domu Przedpogrzebowym zostanie otwarta wystawa "Dziedzictwo łódzkich Żydów", na którą złożą się współczesne fotografie miejsc, przedmiotów i budynków, które stanowią ślady dziedzictwa łódzkich Żydów. Autorem zdjęć jest Jerzy Maciej Koba.
O godz. 11 na cmentarzu odbędą się uroczystości religijne i symboliczne zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów.
O godz. 12 oficjalne uroczystości na stacji Radegast, czyli złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
O godz. 19 w teatrze Nowym koncert "Drzewo życia" inspirowany poezją Chavy Rosenfarb.

Oto szczegółowy program obchodów 79 rocznicy likwidacji łódzkiego getta na najbliższe dni:

24 sierpnia (czwartek)

Archiwum Państwowe w Łodzi, pl. Wolności 1, godz. 12 Poszukiwanie śladów przeszłości w Archiwum Państwowym w Łodzi - warsztaty w szczególności dla drugiego i trzeciego pokolenia (dzieci i wnuków Ocalałych)

25 sierpnia (piątek)

godz. 10 Śladami Zosi Lubińskiej po getcie łódzkim - spacer z Ocalałą Zofią Lubińską-Rosset. Początek ul. Urzędnicza 9.
Archiwum Państwowe w Łodzi, pl. Wolności 1, godz. 12 Poszukiwanie śladów przeszłości w Archiwum Państwowym w Łodzi - warsztaty w szczególności dla drugiego i trzeciego pokolenia (dzieci i wnuków Ocalałych)
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83
godz. 18 The Letter for the living / List do potomnych - fragmenty powieści Drzewo życia Chavy Rosenfarb, monodram Jane Arnfield. Wstęp wolny.
godz. 18.30 Litzmannstadt Getto w prozie Chavy Rosenfarb - pokaz dokumentalnego wywiadu oraz rozmowa o życiu i twórczości Chavy Rosenfarb z udziałem Jane Arnfield – aktorki i reżyserki teatralnej, Johna Crusta – dziennikarza i nauczyciela akademickiego i Joanny Podolskiej – literaturoznawczyni, redaktorki polskich wydań książek Rosenfarb. Wstęp wolny.

26 sierpnia (sobota)
godz. 12 Jesteśmy jednym kawałkiem tęsknoty - spacer śladami kobiet w getcie łódzkim. Wstęp wolny. Start: Hala rynku Bałuckiego od strony ul. Zgierskiej.
Park Ocalałych, amfiteatr przy Centrum Dialogu, ul. Wojska Polskiego 83, godz. 15 Lala, historia pewnego cudu - storytelling. Wstęp wolny.
Stacja Radegast, godz. 18 Topografia getta - wykład na podstawie materiałów kartograficznych i makiety getta łódzkiego. Wstęp wolny.
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, ul. Pomorska 18, godz. 21 Havdala – uroczyste zakończenie Szabatu. Wstęp wolny.

27 sierpnia (niedziela) – Dzień Ocalałych

Cmentarz Żydowski, wejście od ulicy Zmiennej
godz. 10 Spacer. Wejście: cedaka 10 zł na rzecz ratowania zabytków Cmentarza Żydowskiego.
godz. 12 Śladami getta łódzkiego - spacer szlakiem upamiętnień getta. Wstęp 10 zł osoba lub 5 zł (z Kartą Łodzianina, Miejską Kartą Seniora, Kartą Dużej Rodziny).
Park Ocalałych, ul. Wojska Polskiego 83, godz. 15 Wręczenie certyfikatów nadania drzew pamięci w Parku Ocalałych osobom Ocalałym z Zagłady.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83
godz. 15.30 Genius Loci. Pinkus/Panusz - pokaz filmu prod. HaKoach (Łódź 2023, 51’) i rozmowa z Henrykiem Panuszem. Wstęp wolny.
godz. 18 Love at the end of the World - pokaz filmu dokumentalnego i książki Toni Rotkopf Blair oraz spotkanie z Doniphanem Blairem, reżyserem i synem Ocalałej z łódzkiego getta. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany