MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ule na BUL-e - już 10 uli znajduje się na dachu biblioteki. Żyje w nich 600 tysięcy pszczół. Są też efekty ich pracy! GALERIA

Magdalena Jach
Beeblioteka UniLodz to kolejny projekt Uniwersystetu Łódzkiego, propagujący troskę o środowisko naturalne. Ulami na dachu BUŁ-y opiekują się pszczelarze.
Beeblioteka UniLodz to kolejny projekt Uniwersystetu Łódzkiego, propagujący troskę o środowisko naturalne. Ulami na dachu BUŁ-y opiekują się pszczelarze. mat.pras. UŁ/Maciej Andrzejewski
W ramach projektu Beeblioteka UniLodz na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego pojawiło się ostatnio pięć kolejnych uli. Pasieka składa się teraz z dziesięciu domów dla aż 600 tysięcy pszczół!

Beeblioteka UniLodz w trosce o środowisko naturalne
Beeblioteka UniLodz to kolejny projekt Uniwersystetu Łódzkiego, propagujący troskę o środowisko naturalne. Pasieką opiekują się pszczelarze ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, a pszczele rodziny wspierają miejski ekosystem. Owady zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół. Zielone okolice biblioteki UŁ to idealne miejsce dla uli – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego.

Nie bój się pszczoły
Pszczoły nie są agresywne - podkreślają pszczelarze. Aby chciały nas zaatakować, same muszą czuć się zagrożone, więc dopóki nie przeszkadzamy im w ich pracy, możemy czuć się spokojni. Warto też wiedzieć, że miód pozyskiwany od pszczół miejskich w niczym nie ustępuje temu, który produkują pszczoły z wiejskich pasiek, a niekiedy nawet przewyższa go jakością. Związane jest to z dłuższym sezonem kwitnienia krzewów, a także większą różnorodnością roślin w miastach.
Ule w mieście - potrzebne i coraz popularniejsze
Miejskie ule zainicjowane przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego mają przyczyniać się do popularyzowania wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa wśród społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Za sprawą Beeblioteki UniLodz możliwe też będzie uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają te owady dla człowieka.

Pszczoły – drogocenne dla ekosystemu
W 2006 r. w Dolinie Hukawng została odnaleziona pszczoła w bursztynie, badania wykazały, że pochodzi ona z okresu dolnej kredy, czyli mniej więcej ma 100 mln lat.
Przez cały czas funkcjonowania ziemi, wspólnie z innymi owadami zapylającymi pszczoły stanowią niezbędny element utrzymując nasz ekosystem poprzez zapylanie, dzięki czemu rośliny mogą rozkwitnąć, a te z kolei dbają o regulację temperatury podłoża oraz oczyszczają powietrze. Pszczoły również odgrywają decydującą rolę w produkcji żywności, ponieważ około 84% gatunków roślin uprawnych w Europie wymaga zapylenia przez owady – tłumaczy Artem Luhovyi, opiekun pasieki oraz domku do apiterapii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.
Oprócz zapylania pszczoły produkują miód, który jest bogaty w witaminy oraz pozytywnie wpływa na metabolizm.

Biorąc pod uwagę obecną zmianę klimatu oraz skalę antropogenicznych działań, na skutek których w ciągu 30 lat zniknęło 75% populacji owadów zapylających, powinniśmy być bardziej odpowiedzialni za środowisko, dbać o ekosystem, owady zapylające i zmieniać środowisko na poziomie lokalnym lub krajowym – dodaje Artem Luhovyi.

Artem Luhovyi to absolwent innowacyjnego kierunku studiów “EkoMiasto” na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie student II roku studiów magisterskich na kierunku gospodarka przestrzenna, na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Jest opiekunem pasieki oraz domku do apiterapii na tym samym wydziale. Wchodząc do środka, można relaksować się dźwiękami wydawanymi przez pszczoły i zapachem miodu. Ogrodzona wydziałowa pasieka znajduje się na terenie zielonym.

Miód pomocny w leczeniu onkologicznym
Otrzymując część pożytków z miodobrania wspieramy także osoby chore onkologicznie. Miód wspiera leczenie onkologiczne – dzięki jego prozdrowotnym właściwościom ludzki organizm lżej znosi chemioterapię i radioterapię oraz szybciej się regeneruje. W tym roku po raz drugi 20 litrów miodu trafiło do szpitala im. Kopernika w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany