Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wyższe będą wybierać rektorów na lata 2024-2028. Kiedy wybory w łódzkich szkołach?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Politechnika Łódzka
Politechnika Łódzka mat.pras. Politechniki Łódzkiej
Rozpoczął się rok wyborczy na uczelniach publicznych. Kiedy poznamy nowych rektorów szkół wyższych w Łodzi? Kto będzie kandydować?

Ten rok jest rokiem wyborów rektorskich w ponad 130 publicznych szkołach wyższych w całej Polsce. Także w Łodzi uczelnie przygotowują się do tego ważnego wydarzenia.
Wybory odbędą się w szkołach podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak i Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwu Zdrowia.
W naszym mieście nowych rektorów wybierać będą:

  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Akademia Muzyczna w Łodzi
  • Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
  • Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Łódzki

Każda z uczelni powołuje swoje komisje wyborcze oraz określa kalendarz działań. Z rozstrzygnięciami musi zdążyć przed 1 września, bo tego dnia rozpoczyna się nowa kadencja 2024–2028. Najważniejszą zmianą, jaka zaszła w odniesieniu do poprzednich wyborów sprzed czterech lat, jest podwyższenie wieku kandydatów na rektorów. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce została przesunięta granica z 67 do 70 lat.
Najszybciej poznamy nowego rektora Uniwersytetu Medycznego – 18 marca br. Między 18 a 22 marca br. nowego rektora planuje wybrać i ogłosić Uniwersytet Łódzki. Akademia Muzyczna natomiast ogłosi go 27 marca br. Wybory w łódzkiej Szkole Filmowej zaplanowano na 11 kwietnia, a w Politechnice Łódzkiej – 25 kwietnia br.
Na razie otwarte są jeszcze listy wyborcze – uczelnie czekają na zgłoszenia kandydatów na rektorów. Czy wystartują w nich obecnie piastujący te stanowiska osoby? Czy będą mieć kontrkandydatów?

Dwoje kandydatów na rektora Uniwersytetu Łódzkiego
Na tę chwilę swoje kandydatury ogłosiły i promują dwie osoby z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska, obecna rektor UŁ oraz prof. dr. hab. Rafał Matera, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.
Prof. Elżbieta Żądzińska, która jest rektorem uczelni od prawie czterech lat, ubiega się o reelekcję. Wcześniej była prodziekanem, a następnie dziekanem (w latach 2008-2016) Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz prorektorem ds. nauki. W 2020 roku w głosowaniu zdalnym wygrała wybory, otrzymując 109 głosów dwustuosobowego Kolegium Elektorów. Wtedy jej kontrkandydatem był prof. dr hab. Sławomir Cieślak, prorektor UŁ ds. kształcenia. Czy w tegorocznych wyborach jej jedynym kontrkandydatem będzie prof. Rafał Matera? Prawdopodobnie, choć termin zgłoszeń upływa 9 lutego br., czyli w najbliższy piątek. Dzień wyborów rektora UŁ zostanie wyznaczony uchwałą uczelnianej komisji wyborczej 12 lutego br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany