Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa Górna w Łodzi. Otwarcie nowej drogi łączącej miasto z autostradą A1

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Trasa Górna zostanie otwarta we wtorek 28 listopada.
Trasa Górna zostanie otwarta we wtorek 28 listopada. Krzysztof Szymczak
Kierowcy wjadą na Trasę Górna we wtorek 28 listopada - otwarcie nowej drogi w tym dniu zapowiada miasto. Ułatwi ona dotarcie z południowej części miasta do węzła Łódź Górna na autostradzie A1. Jazda próbna już się odbyła - w niedzielę 26 listopada w ramach dnia otwartego nowym odcinkiem przejechali się nie tylko zmotoryzowani łodzianie, w tym maluchami, polonezami i ale i rowerzyści, nartorolkarze, rolkarze, część łodzian przemierzyła nowy odcinek pieszo.

Otwarcie Trasy Górna. Jezdnie, chodniki, droga dla rowerów

Wybudowany trzeci, biegnący przez Łódź, ostatni odcinek stanowiący przedłużenie istniejącej trasy, liczy pięć kilometrów. Dotychczas południowa obwodnica Łodzi o długości 4,5 km łączyła ul. Pabianicką z ul. Rzgowską. Nowy fragment ma po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Ułożono chodniki i poprowadzono drogę dla rowerów. Wzdłuż trasy posadzono na początku listopad łącznie 3 tysiące drzew i ponad 22 tysiące krzewów. Wśród gatunków dużych roślin znalazło się 470 olch, 1050 kolumnowych grabów, 250 dębów szypułkowych, 370 klonów pospolitych, 300 czerwonych klonów kolumnowych, 150 lip, 270 jarzębów, 50 brzóz, ponadto sosny górskie i platany klonolistne. Krzewy posadzone na czterech rondach to głównie berberysy, róże, jałowce oraz sosna kosodrzewina. Ponadto przy jezdniach rośnie 6 tysięcy bylin i traw ozdobnych.
Nośność drogi przewiduje obciążenia podobne do standardów autostrad i dróg ekspresowych, czyli trasa jest dostosowana do ruchu ciężkiego.

Więcej:

Ulica Ogrodowa na odcinku ul. Karskiego - ul. Cmentarna zyskała nową nawierzchnię.

Remonty ulic w Łodzi. Odcinek ul. Ogrodowej od ul. Karskiego...

Nowa Trasa Górna. Jak dojechać do A1?

Wjazd na nową trasę jest możliwy na skrzyżowaniu ul. Rzgowskiej i al. Bartoszewskiego. Tam, gdzie do tej pory kończył się istniejący odcinek Trasy Górna i trzeba było skręcać na "starą jedynkę" teraz trasa prowadzi prosto. Początkowo kierowcy mają dwa pasy ruchu, które jednak po kilkuset metrach zwężą się do jednego pasa, a po kolejnych kilkuset z dwóch jezdni pozostaje jedna - dwukierunkowa. Dalej już do samej autostrady jedzie się jedną jezdnią, mijając po drodze cztery ronda. Będzie na nich można zjechać na osiedle Nowe Górki, Bronisin, na Wiskitno oraz na ul. św. Rafała Kalinowskiego, czyli drogę wojewódzką nr 714 wiodącą do Tomaszowa Mazowieckiego. Po pokonaniu siedmiu kilometrów dociera się do autostrady A1 Gdańsk - granica z Czechami. Dojazd do węzła nr 23 Łódź Górna na A1 zajmuje 10 minut.
Budowa rozpoczęła się zimą ubiegłego roku. Łódź wyszykowała odcinek o długości pięciu kilometrów, natomiast gmina Brójce, przez której teren trzeba dojechać do autostrady – dwóch kilometrów.
Wartość inwestycji to ponad 123 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany