MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zieleń miejska w Łodzi. Przy ekranach akustycznych przy ul. Pabianickiej posadzono winorośl pachnącą. Ma stworzyć zielone ściany

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
W Łodzi posadzono pnącza przy kolejnych ekranach dźwiękochłonnych. Rozrastające się i wijące rośliny maję je zasłonić i ekologiczne ściany. Wybrano bariery dźwiękochłonne ustawione wzdłuż ul. Pabianickiej w okolicach Portu Łódź. Posadzono tam niemal 450 sadzonek winorośli z gatunku Vitis riparia, czyli winorośli pachnącej.

Więcej

Zazieleni się ściana kamienicy przy ul. Radwańskiej 31.

Zieleń w Łodzi. Mury trzech łódzkich kamienic zamienią się w...

Zieleń miejska w Łodzi. Pnącza na ekranach na Widzewie

To szybko rozrastająca się roślina o dużych, dużych, jasnozielonych liściach, jesienią przebarwiających się na kolor żółty. Natomiast w czerwcu pnącze wydaje białe, pachnące kwiaty. Winorośl ta w miarę wzrostu będzie wspinać się po podporach na ekranach akustycznych dzięki wąsom czepnym.
Powinny także zazielenić się bariery dźwiękochłonne na Widzewie, przy ul. Rokicińskiej i ul. Józefiaka. Posadzono tam ponad 400 sadzonek bluszczu zwyczajnego i rdestówki bucharskiej.

Sadzenie pnączy to jedna z najefektywniejszych metod zazieleniania miejskiej przestrzeni. Rośliny nie tylko wpływają na estetykę najbardziej ruchliwych łódzkich ulic, zasłaniając przyuliczne budowle i tworząc zielone, żółte czy czerwone ściany. Wybrane gatunki pnączy również przyczyniają się do redukcji hałasu w mieście. Mają też zdolności absorpcyjne - pochłaniają unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia.

Galeria

Miały być zielone ściany, a widać bazgroły

Akcja zazieleniana w ten sposób ekranów akustycznych trwa w Łodzi od kilku lat, ale jest mało efektowna. W 2022 roku posadzono 600 sadzonek winobluszczu wzdłuż al. Władysława Bartoszewskiego. Miasto zapowiedziało, że w ciągu kolejnych trzech lat rośliny będą piąć się po ekranach Trasy Górna na długości około 11 kilometrów. Łącznie miało być do tego wykorzystanych około 6 tysięcy sadzonek. Jednak, jak twierdzą kierowcy codziennie przemierzający Trasę Górna, efekt wciąż jest mizerny, a bazgroły na ekranach bardziej rzucają się w oczy niż zieleń. Zielona powierzchnia nie "wyrosła" dotychczas przy wiadukcie na ul. Wałowej nad ul. Rokicińską. Tutaj w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego przy sześciu filarach tej drogowej konstrukcji w 2021 roku wkopano sadzonki dławisza okrągłolistnego Hercules i winobluszczu pięciolistkowego, które miały wspinać się po specjalnie zainstalowanych linkach. I nadal tylko te linki widać.

W zielone ściany mają też zamienić się ekrany akustyczne wzdłuż ulicy Zgierskiej. 600 sztuk pnączy wkopano w 2023 roku na jej odcinku od al. Sikorskiego do ul. Wiklinowej. Rośliny pnące posadzono przy ekranach akustycznych przy al. Włókniarzy w rejonie ul. Powstańców Wielkopolskich. Są to dwa gatunki - winobluszcz pięcioklapowy oraz rdestówka bucharska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany