Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tereny zielone w Łodzi. Było wysypisko śmieci, powstanie park leśny. Nowy zieleniec na Górnej

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Nowy park leśny jest zlokalizowany przy terenie, na którym wyrośnie młody las.
Nowy park leśny jest zlokalizowany przy terenie, na którym wyrośnie młody las. UMŁ
W Łodzi powstanie kolejny park o charakterze leśnym. To już 17 taki zieleniec. Chodzi o teren pomiędzy ulicami Józefów i Nowe Górki na Górnej. Przed laty obszar ten wykorzystywano na wysypisko śmieci, potem poddano go rekultywacji.

Tereny zielone w Łodzi. Na Górnej park leśny porósł wysypisko śmieci

Teren ten jest wartościowy przyrodniczo, porasta go młody drzewostan, w skład którego wchodzi wiele rodzimych gatunków roślin. Zielony teren o powierzchni niemal 20 hektarów jest znany okolicznym mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i rekreacji.

Wcześniej został wyłączony spod zabudowany i wskazany w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Łodzi właśnie na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Teraz uchwałą Rady Miejskiej pod nazwą „Park Nowe Górki” ma formalnie zostać wpisany na listę łódzkich zieleńców.

Co więcej nowy park jest usytuowany w sąsiedztwie terenu o powierzchni 7 hektarów, na którym wyrośnie las. Jesienią 2023 roku wkopano tam 10 tysięcy sadzonek. Las założono w ramach ogólnopolskiej akcji posadzimy.pl. W Łodzi łącznie posadzono 50 tysięcy młodych roślin, oprócz Nowego Józefowa na Lublinku. Wybrano takie gatunki jak brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna modrzew europejski, buk pospolity oraz dąb bezszypułkowy. By zwiększyć bioróżnorodność posadzono derenia świdwę oraz jarząba pospolitego.

Więcej

Park Trzy Wyspy utworzono na Teofilowie.

Zieleń miejska w Łodzi. Na Sikawie i Teofilowie utworzono pa...

Dziki parking na Rudzie zamieni się w zielony zakątek

Znacznie mniejszy, ale również zielony zakątek zostanie urządzony na Rudzie Pabianickiej. Skwer na razie pod roboczą nazwą Trójkąt na Rudzie powstanie między ulicami Blokową , Finansową i Mierzyńskiego. Dawniej był to plac handlowy, po którym zostało klepisko i dziki parking. Teraz zaniedbana przestrzeń zamieni się w przyjazne miejsce z ławkami, niewielkim placem zabaw dla dzieci, będą mogły tu przystawać foodtrucki, odbywać się spotkania sąsiedzkie i integracyjne dla mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tereny zielone w Łodzi. Było wysypisko śmieci, powstanie park leśny. Nowy zieleniec na Górnej - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany