MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W długi majowy weekend w Łodzi zostaną włączone fontanny. Jest ich ponad dwadzieścia. Są też nowe urządzenia

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Jedna z nowszych fontann działa w pasażu Hilarego Majewskiego.
Jedna z nowszych fontann działa w pasażu Hilarego Majewskiego. Grzegorz Gałasiński
Łódzkie fontanny w tym roku zostaną włączone w długi majowy weekend. A kilka z nich jeszcze wcześniej, we wtorek 24 kwietnia. Chodzi o nowe urządzenia w zrewitalizowanym parku Staromiejskim. Tego dnia przejdą test i jeśli wypadnie pomyślnie, to będą działać przez cały sezon.

Nowe fontanny w zrewitalizowanym pasażu i parku

Cztery nowe fontanny typu posadzkowego zostały wybudowane w parku Staromiejskim w miejsce starego wodotrysku (niektórym spacerowiczom go szkoda) w części parku od strony ul. Zachodniej. Dwie z nich symbolicznie podkreślą ślad przebiegu koryta rzeki Łódki, a dwie kolejne będą symbolizować zarys komina dawnej fabryki braci Gehlingów.

W Łodzi w sezonie działa ponad 20 miejskich fontann, tych funkcjonujących od kilkudziesięciu lat i tych nowych, zainstalowanych podczas gruntownych remontów pasaży czy parków. Jak na przykład w pasażu Schillera, w którym zdemontowany suchy od kilku lat wodotrysk w kształcie kul, a nową instalację umiejscowiono bliżej ulicy Piotrkowskiej. Wodotrysk zyskał też przebudowany Stary Rynek.

Więcej

Kto to słyszał, żeby w kwietniu zakwitły bzy?

Pogoda w Łodzi. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej os...

W Łodzi zaczyna się sezon na fontanny. Trysną w każdej dzielnicy

1 maja trysną fontanny znajdujące się m.in. w Śródmieściu m.in. na skwerze Powstania Węgierskiego, w pasażu im. A. Rubinsteina, pasażu Hilarego Majewskiego (łączy ul. Włókienniczą i ul. Jaracza), parkach im. S. Moniuszki, im. H. Sienkiewicza, na Polesiu w parku im. ks. J. Poniatowskiego, na Bałutach w parkach Helenów (są to agregaty fontannowe na stawach), im. S. Żeromskiego, im. A. Struga, na Widzewie parkach Podolskim, tutaj działają dwa wodotryski, im. 3 Maja, Widzewskim, na Górnej na placu Niepodległości, w parku im. W. S. Reymonta, gdzie fontanna znajduje się na stawie, na Kozinach w zieleńcu przy ul. Długosza.
Na tym nie koniec. Z placu Dąbrowskiego, którego przebudowa szykuje się w 2025 roku, zniknie szpecąca, to miejsce i zniszczona, nieczynna od lat fontanna. Zastąpią je nowe wodotryski. Z powodu fatalnego stanu technicznego trzy instalacje są nieczynne od kilku lat - na skwerze Dubaniewicza, w zieleńcu Karolek i w parku im. J. Matejki.
Oprócz miejskich fontann w sezonie działają wodotryski usytuowane na prywatnych terenach, m.in. na rynku Manufaktury - już jest włączona, przed Biblioteką Uniwersytecką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany