MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium bez kolejki w październiku 2023. Sanatorium last minute w ramach NFZ. Oferty do uzdrowisk we wszystkich regionach 2.10.2023

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Jak długo czeka się na wyjazd Aktualnie na wyjazd na leczenie w uzdrowisku w ramach NFZ czeka w naszym województwie około 12 miesięcy od daty złożenia skierowania. W ubiegłym roku do sanatorium w ramach NFZ z naszego województwa pojechało 26 367 ubezpieczonych, w większości, 24 090, dorosłych. Trzy lata temu wyjeżdżało ok. 30 tys. ubezpieczonych.
Jak długo czeka się na wyjazd Aktualnie na wyjazd na leczenie w uzdrowisku w ramach NFZ czeka w naszym województwie około 12 miesięcy od daty złożenia skierowania. W ubiegłym roku do sanatorium w ramach NFZ z naszego województwa pojechało 26 367 ubezpieczonych, w większości, 24 090, dorosłych. Trzy lata temu wyjeżdżało ok. 30 tys. ubezpieczonych. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Sanatorium bez kolejki. Kilku potencjalnych kuracjuszy każdego dnia rezygnuje z wyjazdu do uzdrowiska w ramach NFZ po otrzymaniu skierowania. Są to skierowania zwracane przez ubezpieczonych do NFZ na kilka dni przed datą rozpoczęcia leczenia. Najczęściej są to skierowania do miejscowości górskich (Szczawnica, Krynica) i podgórskich (Duszniki, Ustroń), rzadziej do miejscowości nizinnych (Ciechocinek, Inowrocław) czy nadmorskich (Kołobrzeg , Świnoujście czy Sopot).

Do puli zwrotów do wykorzystania trafiają wszystkie oddane przez kuracjuszy skierowania. Nie ma tu znaczenia, czy zwrot był zasadny czy nie.

Kto skorzysta z last minute

O zwroty należy pytać w oddziale NFZ w którym składało się wniosek. Z wcześniejszego wyjazdu ze zwrotu będzie mogła skorzystać wyłącznie osoba, której skierowanie zostało już rozpatrzone pozytywnie i otrzymała ona swój numer w kolejce oczekujących.
Aby móc wykorzystać zwrócone skierowanie, musi ono odpowiadać profilowi leczenia. Jeśli będzie dostępne skierowanie ze zwrotu na pobyt w górach w sanatorium o danym profilu leczenia, nie będzie mogła go wykorzystać osoba, której stan zdrowia nie pozwala na wyjazd w góry.
Leczenie może rozpoczynać się wcześniej niż ustawowe, obowiązujące w normalnym trybie 14 dni. Oznaczać to może niemalże wyjazd „z dnia na dzień”.

Dlaczego potencjalni kuracjusze rezygnują z wyjazdu
W ubiegłym roku w naszym województwie ponad 7000 ubezpieczonych, którzy złożyli wnioski na leczenie sanatoryjne, zrezygnowało z takiej formy leczenia. Powody rezygnacji są bardzo różne. Potencjalni kuracjusze tłumaczą swoją odmowę wyjazdu tym, że zimą dni są krótkie, nie mogą wyjechać z domu, bo muszą palić w piecu lub nie pozwala im na to ich sytuacja finansowa. Niektórzy rezygnują z wyjazdu z powodu wojny w Ukrainie. To głównie osoby, które otrzymały skierowania do miejscowości położonych na wschodzie Polski.

Leczenie ambulatoryjne w sanatorium
Pacjenci mogą skorzystać również z formy leczenia ambulatoryjnego. Ubezpieczony pacjent sam decyduje w jakim terminie i gdzie chce uzyskać leczenie. W tej formie leczenia pacjent we własnym zakresie zapewnia sobie wyżywienie i zakwaterowanie, a NFZ opłaca zabiegi. Ma również możliwość wybrania jak długo będzie trwało leczenie: 6, 12 czy 18 dni zabiegowych.
Informację o możliwości skorzystania ze zwrotów można uzyskać telefonicznie: od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 pod numerami telefonów: (42) 275-40-83, (42) 275-40-89, a także na Sali Obsługi Klientów przy ul. Targowej 35 w Łodzi i w Delegaturach.

Jak długo czeka się na wyjazd
Aktualnie na wyjazd na leczenie w uzdrowisku w ramach NFZ czeka w naszym województwie około 12 miesięcy od daty złożenia skierowania. W ubiegłym roku do sanatorium w ramach NFZ z naszego województwa pojechało 26 367 ubezpieczonych, w większości, 24 090, dorosłych. Trzy lata temu wyjeżdżało ok. 30 tys. ubezpieczonych.

Za co płaci kuracjusz, a za co NFZ
Ubezpieczony, który wyjeżdża do sanatorium, sam pokrywa koszt przejazdu. Na miejscu musi dopłacić do 21-dniowego pobytu. W okresie od 1 października do 30 kwietnia w zależności od standardu pokoju jest to od 243 zł (pokój wieloosobowy bez pełnego węzła sanitarno-higienicznego) do 684 zł (pokój jednoosobowy z łazienką). W okresie od 1 maja do 30 września jest to odpowiednio od 249 zł do 858 zł.

Czyje skierowanie odrzucą w funduszu zdrowia

Nie każdy ubezpieczony, który złożył dokumenty do NFZ ubiegając się o wyjazd na takie leczenie pojedzie. Każde skierowanie jest weryfikowane przez lekarza balneoklimatologa. Ten z powodu braku wskazań odrzucił w ubiegłym roku, blisko tysiąc skierowań.
Skierowanie jest odrzucane z powodu braku wskazań najczęściej gdy jest złożone na leczenie schorzenia, którego w uzdrowiskach się nie leczy, np. niedoczynność tarczycy lub z powodu wystawienia i złożenia skierowania na leczenie sanatoryjne przed upływem 12 miesięcy od zakończenia ostatniego leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany