Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prozdrowotna żywność i biodegradowalne opakowania - profesor PŁ nominowana do prestiżowej nagrody za swoje innowacje

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Profesor Grażyna Budryn z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej
Profesor Grażyna Budryn z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej mat.pras. PŁ
Profesor Grażyna Budryn z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Ambasador Innowacyjności roku 2024 przyznawanej przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki. Badaczka jest dyrektorem Instytutu Technologii i Analizy Żywności.

Badaczka z Politechniki Łódzkiej doceniona za rozwój innowacji w Polsce

Profesor Grażyna Budryn współpracuje z branżą spożywczą w Polsce. W efekcie powstają nowe technologie związane z produkcją żywności o właściwościach prozdrowotnych. Jakie innowacje zainicjowała i wprowadziła?

Oto kilka przykładów innowacji autorstwa badaczki z Politechniki Łódzkiej, którym przyświeca myśl o tworzeniu żywności korzystnie oddziaływującej na nasze zdrowie.
Gotowe dania też mogą mieć prozdrowotne właściwości

Wspólnie ze znanym producentem dań gotowych - firmą PAMAPOL – prof. Budryn opracowała 3 linie produktów: dań dla wegetarian, pomocnych w profilaktyce cukrzycy i chorób układu krążenia. Prozdrowotne właściwości tych dań zostały uzyskane na drodze procesów biotechnologicznych, a odpowiedni dobór opakowania pozwala zachować ich aktywność biologiczną podczas przechowywania.

Prażona kawa z dodatkowym bukietem zapachowym
Współpraca z Grupą Buena polega na wdrożeniu nowego rodzaju kawy prażonej. „Mała czarna” będzie bogata nie tylko w polifenole (prozdrowotne związki) kawy, ale także polifenole wina, nadające napojowi dodatkowy bukiet zapachowy. To rozwiązanie jest efektem doświadczenia zdobytego w aż pięciu projektach badawczo-rozwojowych dotyczących ziarna kawowego.

Kiełki łagodzące objawy menopauzę i wspierające profilaktykę chorób nowotworowych
Kierując projektem OPUS, prof. Budryn opracowała i opatentowała sposób wytwarzania fermentowanych kiełków koniczyny, ciecierzycy i lucerny o zwiększonej zawartości fitoestrogenów.
Kiełki te charakteryzują się wysoką zawartością peptydów, enzymów trawiennych, neuroprzekaźników i witamin z grupy B. Mają właściwości osłabiające dolegliwości podczas menopauzy, bez ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych, w przeciwieństwie do preparatów hormonalnych. Wykazują ponadto właściwości przeciwnowotworowe i kościotwórcze.
Proces i produkt fermentacji jest innowacyjny dzięki zastosowaniu unikatowego szczepu bakterii wyizolowanych i opisanych na Politechnice Łódzkiej oraz dzięki wyselekcjonowanym warunkom samej uprawy kiełków.
Fermentowane kiełki lucerny o właściwościach regulujących poziom cholesterolu i glukozy we krwi, wspomagających trawienie oraz adaptację do stresu zostały wdrożone do produkcji, co było poprzedzone 3 grantami na badania i rozwój produktu, w tym finansowanymi przez EIT Food dla 40 najlepszych startupów żywnościowych w Europie w 2022 r.

Biodegradowalne opakowania i folie
Prof. Grażyna Budryn jest współautorem wdrożeń know-how dotyczących metod pasteryzacji i pakowania próżniowego warzyw korzeniowych dla firmy Victus oraz Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw WaldiBen.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany