Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadalne opakowania z wytłoków oliwek - oto wynalazek badaczek z Politechniki Łódzkiej

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Na zdjęciu w laboratorium stoją od lewej: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka, dr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Joanna Oracz
Na zdjęciu w laboratorium stoją od lewej: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka, dr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Joanna Oracz mat.pras.PŁ
Grupa badaczek z Politechniki Łódzkiej opracowuje technologię, wykorzystującą odpady roślinne do produkcji jadalnych naczyń i opakowań. Jeśli nie zostaną skonsumowane, szybko ulegają biodegradacji.

Jadalne opakowania z wytłoków oliwek

Zespół badaczek: dr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka i dr inż. Joanna Oracz z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności PŁ pracuje nad jadalnymi opakowaniami i naczyniami. Opracowana technologia wykorzystuje odpady roślinne.

Zobacz zdjęcia

Wynalazek - wyróżniony i nagrodzony
Wynalazek łódzkich naukowczyń o tytule: „Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki” zajął drugie miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.Konkurs promuje rozwiązania, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.

- Nasz wynalazek wykorzystuje odpady poprodukcyjne z przemysłu olejarskiego i dodatek mąki z przemysłu zbożowego - kierująca zespołem dr inż. Joanna Grzelczyk. - Wytłoki z oliwek, otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 procent mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak jest produktem ubocznym o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się między innymi wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych.

Badaczka podkreśla:
- Dzięki wykorzystaniu odpadów żywnościowych i stworzeniu z nich opakowań nadających się do spożycia rozwiązujemy kilka problemów na raz. Na rynku dostępne są co prawda jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkimi surowce stanowiące pełnowartościową żywność, a na świecie, mimo nadprodukcji żywności, nadal wiele krajów zmaga się z niedożywieniem.

Wytworzone wg receptury naukowczyń z Politechniki Łódzkiej opakowania i naczynia mogą być zjedzone. Są źródłem błonnika pokarmowego i związków prozdrowotnych. Jeśli nie będziemy mieli na nie apetytu i zdecydujemy się je wyrzucić, ulegną biodegradacji maksymalnie w 30 dni. Opakowania mogą być stosowane do ciepłych i zimnych napojów, serwowania dań płynnych lub sypkich produktów spożywczych.

Rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany