Miliony euro dla regionu łódzkiego. Wystartował przełomowy projekt

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Udostępnij:
Budżet: 19 milionów euro, projekt: FRONTSH1P, cel: opracowanie "zielonych" technologii dla gospodarki w obiegu zamkniętym, realizatorzy - 34 instytucje - z kilku krajów Europy: Polski, Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec i Szwajcarii. Na Politechnice Łódzkiej w środę, 17 listopada 2021, spotkali się po raz pierwszy partnerzy projektu - przedstawiciele firm i ośrodków badawczych.

Miliony euro dla regionu łódzkiego

Politechnika Łódzka bierze udział w projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 milionów Euro, a lista konsorcjantów obejmuje 34 instytucje z Polski oraz Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Szwajcarii. Firmy i ośrodki badawcze będą pracować nad „zielonymi” technologiami dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Pierwsze robocze spotkanie partnerów odbyło się 17 listopada 2021r. w Zatoce Sportu PŁ.

FRONTSH1P to „najbardziej polski projekt europejski”, bo aż 11 uczestników to polskie instytucje, których wydatki wyniosą 7,5 mln Euro z całkowitego budżetu. Finanse pochodzą z programu Horyzont 2020 z konkursu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal). Międzynarodowi eksperci przyznali wnioskowi złożonemu przez konsorcjum maksymalną ocenę.

Współpraca całego grona partnerów dotyczy tzw. „gospodarki obiegu zamkniętego”, a więc takiego rozwiązania systemowego, w którym tworzy się zamknięte pętle, minimalizując w ten sposób zużycie surowców i produkcję odpadów. W ramach projektu zostaną utworzone cztery takie pętle. Każda z nich dotyczyć będzie innego rodzaju odpadów:

  • opakowania drewniane;
  • żywność, rolnicze i komunalne odpady organiczne;
  • ścieki;
  • odpady z tworzyw sztucznych i gumy.

- To, co wielokrotnie jest uważane wyłącznie za odpad – drewniane opakowania, produkty organiczne, odpady komunalne, ścieki czy resztki z procesów wytwarzania tworzyw sztucznych, gum – to wszystko w tym projekcie spróbujemy przetworzyć, pokazać technologie, które umożliwiają zawrócenie tych wszystkich odpadów powrotnie do procesu i ich powtórne wykorzystanie – tłumaczy prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej. - Jako Politechnika Łódzka będziemy odpowiedzialni za wykorzystanie dwutlenku węgla powstającego w produkcji tworzyw sztucznych i gumy, aby powtórnie zostały one do procesu nawrócone i przetworzone. Województwo łódzkie jako region, dzięki temu, że jest tu siedziba firmy K-Flex - lidera projektu- będzie stanowiło materiał doświadczalny. Te wytworzone technologie będą na naszym terenie zaimplementowane jako demonstratory możliwości wykorzystania i dbania o środowisko.

W ciągu 4 lat powstaną nowe rozwiązania, które przyczynią się do dekarbonizacji systemów produkcji i konsumpcji, poprawy jakości życia, zwiększenia interakcji między regionami miejskim i wiejskim, a w rezultacie - wzrostu gospodarczego. Zaproponowany model zostanie wdrożony i zademonstrowany w województwie łódzkim. Przewiduje się, że w rezultacie projektu emisja dwutlenku węgla w województwie łódzkim może spaść o 2% - 3%. Patrząc na listę konsorcjantów, przyjęte w projekcie koncepcje i rozwiązania będą mogły być zastosowane w wielu regionach Polski i Europy.

- Nasz projekt jest bardzo złożony, o czym świadczy jego budżet i lista konsorcjantów. Politechnika Łódzka lubi wyzwania, których efekty niosą dobro dla naszej coraz bardziej zagrożonej działaniami człowieka planety. Podejmujemy wiele inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a przystąpienie do tego wielkiego projektu jest jedną z nich. Cieszy mnie, że region łódzki będzie obszarem pierwszego wdrożenia dobrych rozwiązań i technologii, które później pójdą w świat – mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Włoska firma K-Flex ma 14 zakładów produkcyjnych na całym świecie. K-FLEX Polska działa w naszym kraju od 19 lat. Zakład, zatrudniając ponad 800 osób, jest największym pracodawcą w Uniejowie. Specjalizuje się w produkcji izolacji termicznej i akustycznej ze spienionego kauczuku i polietylenu.

– Chcemy wykorzystać każdy element odpadu z produkcji do ponownego użycia w naszych procesach. Są to procesy skomplikowane, a uzyskane dofinansowanie pozwoli nam je rozwijać i ulepszać. Stworzyliśmy konsorcjum, aby być przyjaznym dla środowiska, tutaj na terenie województwa łódzkiego, ale także szerzej w całej Europie – mówi Barłomiej Gröbner, dyrektor zarządzający polskiego oddziału firmy K-Flex.

Przedstawicielka Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR Magdalena Głogowska podkreśliła, że projekt FRONSH1P jest jednym z trzech, które otrzymały dofinansowanie spośród złożonych ponad 90 wniosków. Mówiąc o jego ogromnym znaczeniu dodała:
- W ramach tego projektu powstanie Terytorialny Klaster Inicjatyw o Obiegu Zamkniętym, w którym łączą siły kluczowi partnerzy - nauka, biznes władze lokalne i władze regionalne. To jest bardzo ambitny i wymagający projekt, który przyczyni się do transformacji województwa łódzkiego w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, ale to nie wszystko - opracowane tutaj rozwiązania będą powielane w innych regionach Polski i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie