MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularne leki mogą pomóc osobom z migrenami. Zbadano, że skracają czas występowania bólu głowy. Chronią też przed częstymi powikłaniami

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Na migrenowe bóle głowy cierpi ok. 15 proc. populacji. Zmagających się z nimi kobiet jest aż trzykrotnie więcej niż mężczyzn.
Na migrenowe bóle głowy cierpi ok. 15 proc. populacji. Zmagających się z nimi kobiet jest aż trzykrotnie więcej niż mężczyzn. Kindel Media/Pexels
Migreny są uważane na najgorszy rodzaj bólu głowy, który nie ogranicza się do zwykłych dolegliwości. Wciąż nie ma jednak skutecznej metody zapobiegania napadom. Z badań wynika jednak, że pewien rodzaj leków może poprawić sytuację osób z tym problemem. Chodzi o leki na nadciśnienie, które mogłyby być częściej przepisywane migrenowcowom – zwłaszcza, że wielu z nich może mieć nieleczony problem, który przyczynia się do nasilenia dolegliwości.

Spis treści

Leczenie migreny poprzez układ krążenia?

Migrena to choroba neurologiczna i coś więcej niż bóle głowy. Zakłócenia w pracy mózgu powodują ostry lub pulsujący ból, który początkowo często z jednej strony głowy. Wiele osób ma też objawy nazywane aurą, takie jak zaburzenia widzenia, nudności, światłowstręt i wrażliwość na inne silne bodźce.

Dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie nierzadko przez kilka godzin, a nawet dni. Pozostawiają też zmiany w układzie nerwowym. Pomimo tych szkód wciąż nie ma idealnych metod zapobiegania migrenom. Naukowcy widzą jednak nadzieję w wynikach badania poświęconego przyjmowaniu leków przeciw nadciśnieniu.

Na powiązanie występowania migreny z chorobami układu krążenia wskazywały już wcześniejsze badania, m.in. ustalono, że u kobiet z migrenami jeszcze przed ukończeniem 60 lat częściej dochodzi do zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar niedokrwienny mózgu, a także wylew krwi do mózgu i zawał serca. Są to częste powikłania nadciśnienia tętniczego. Wskazują więc, że stosowanie odpowiednich farmaceutyków mogłoby stanowić metodę prewencji migren.

Leki na nadciśnienie obiecujące przy migrenach

Leki stosowane w nadciśnieniu działają poprzez obniżanie wysokiego ciśnienia krwi, czyli hipotensyjnie. Wpływ takiej terapii na występowanie migren oceniono w pierwszej wykonanej na szeroką skalę analizie badań z różnych krajów świata. Jak możemy przeczytać w fachowym piśmie „Cephalalgia”, mogłaby być ona stosowana szerzej wśród pacjentów. Przemawia za tym nie tylko wynik pracy, ale także ich szeroka dostępność, niski koszt i bezpieczeństwo.

Badacze przyjrzeli się wynikom 50 badań z udziałem ponad 4,3 tys. osób i doszli do wniosku, że wszystkie klasy leków hipotensyjnych mogą zmniejszać liczbę dni z migrenowym bólem głowy. Przeciętne skrócenie czasu występowania objawów wynosiło ok. 1 dnia względem przyjmowania placebo.

Jest to ważne odkrycie zwłaszcza dla pacjentów krajach, gdzie nowe lekarstwa przeciw migrenie są drogie, niedostępne z refundacją dla wszystkich pacjentów albo wciąż wprowadzane. Pokazuje także, że osoby zmagające się z migrenowym bólem głowy powinny sprawdzić, czy do ich problemów nie przyczynia się nadciśnienie. Rozpoczęcie leczenia może nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale także zagrożenie rozwojem chorób układu krwionośnego i zagrażającymi życiu incydentami sercowymi.

Polecamy przeczytać także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany