Parkowanie w Łodzi. Strefa nie będzie większa. Na razie... a mandatów coraz więcej...

Anna Odrowska
Teraz Strefa Płatnego Parkowania w Łodzi podzielona jest na strefę droższą A i tańszą B. Obejmuje centrum, rozciągając się między Manufakturą a ul. Wróblewskiego. W zasadzie nie ma już miejsc w centrum, gdzie można zostawić auto za darmo, a Zarząd Dróg i Transportu zastanawia się nad poszerzeniem strefy...

Dochód z abonamentów parkingowych, wykupionych miejsc i biletów wyniósł w ubiegłym roku 8,8 mln zł * Czy płatna strefa będzie powiększona?

- Operator Strefy Płatnego Parkowania sprawdzał możliwości jej poszerzenia. Stwierdził, że można ją rozszerzyć w kierunku ul. Kopcińskiego lub al. Włókniarzy i będzie to skuteczne. Ale my na razie nie przewidujemy zwiększenia strefy - mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu.

W tej chwili zajętość miejsc parkingowych w strefie szacuje się na 80 procent. Urzędnicy myślą nad rozwiązaniami, które mają zapewnić lepszą rotację. W grę wchodzi zmiana organizacji parkowania w strefie, tak aby pomieściło się więcej samochodów, oraz poprawa oznaczenia miejsc.

W zeszłym roku miasto zarobiło na parkomatach, abonamentach parkingowych i wykupionych miejscach postojowych 8,8 miliona zł, w tym - 7,8 miliona zł na samych parkomatach. Kierowcy wykupili 102 abonamenty roczne dla podstrefy A oraz 69 abonamentów dla podstrefy B. Mieszkańcon Strefy Płatnego Parkowania wydano 1.762 karty parkingowe. Tym, którzy nie zapłacili za parkowanie, wystawiono ponad 55 tysięcy mandatów.

Kierowcy nie są zadowoleni z istnienia strefy.

- Zamiast myśleć nad poszerzeniem strefy, niech pomyślą nad obniżeniem stawek. Bo zostawienie auta na trzy godziny kosztuje już ponad dziesięć złotych, a nie każdego na to stać. Poza tym są przypadki losowe, kiedy trzeba z kimś jechać do szpitala i nie dość, że nerwy, to jeszcze pieniądze się traci - denerwuje się pan Kazimierz, mieszkaniec Retkini.

Drogowcy twierdzą, że płatne parkowanie ma zachęcić m.in. do korzystania z komunikacji miejskiej. Kierowcy zaś szukają darmowych miejsc - np. przy marketach.

Ile kosztuje parkowanie?
W tym roku Łódź nie przewiduje podwyżki opłat za parkowanie. Ostatnia była w lutym ubiegłego roku, kiedy to opłatę za godzinę parkowania zwiększono z 2 zł do 3,5 zł w strefie A i do 3 zł w strefie B. Zniknęły też abonamenty miesięczne. Roczne kosztują 1.500 (B) i 2.500 zł (A).

WIERSZE, ŻYCZENIA NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA
NOWY ROK 2017. HOROSKOP DLA WSZYSTKICH ZNAKÓW. HOROSKOP NA NOWY ROK 2017
Wolne dni w 2017 roku

[ZOBACZ FILM Wzruszające podziękowanie dla Michelle Obamy. "Sprawiłaś, że Biały Dom stał się miejscem dla każdego z nas" (x.news/US CBS)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Wzruszające podziękowanie dla Michelle Obamy. "Sprawiłaś, że Biały Dom stał się miejscem dla każdego z nas" (x.news/US CBS)