Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pięć lat w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej to czas pozytywnych zmian

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Wideo
od 16 lat
Zmiany wprowadzone przez rząd PiS do funkcjonowania specjalnych stref inwestycyjnych przyniosły pozytywne rezultaty. Wzrosła liczba małych i średnich firm, które rozpoczęły działalność w takich strefach, przybyło miejsc pracy a polskie produkty podbijają zagraniczne rynki zbytu.

Zmiany wprowadzone przez rząd PiS do funkcjonowania specjalnych stref inwestycyjnych przyniosły pozytywne rezultaty. Wzrosła liczba małych i średnich firm, które rozpoczęły działalność w takich strefach, przybyło miejsc pracy a polskie produkty podbijają zagraniczne rynki zbytu.

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda odwiedził w poniedziałek Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, gdzie wraz z jej prezesem Markiem Michalikiem podsumował pięcioletnią działalności Polskiej Strefy Inwestycji. Jak zauważył, zmiana wprowadzona przez gabinet premiera Mateusza Morawieckiego w 2018 roku doprowadziła do znaczącego zwiększenia liczby i wartości inwestycji w strefach.

- Pięć lat temu odeszliśmy od niewydolnego systemu, polegającego na tym, że poszczególne tereny włączane były do strefy ekonomicznej i mogły korzystać z pomocy, na rzecz rozwiązania, w którym cała Polska jest wielką strefą ekonomiczną, czyli każdy teren, niezależnie czy prywatny czy państwowy lub samorządowy może znaleźć się w strefie, o ile spełnia określone kryteria. Dzięki temu rozwiązaniu dynamika wydawania zezwoleń i pojawiania się nowych inwestorów w strefie znacząco wzrosła - mówi min. Waldemar Buda.

Obecnie każdy inwestor - o ile spełnia kryteria - może znaleźć się w strefie ekonomicznej i prowadzić tam działalność na preferencyjnych warunkach podatkowych. To spowodowało duży wzrost zainteresowania firm, szczególnie tych mniejszych, przystąpieniem do stref. Np. w ŁSSE w okresie ostatnich pięciu lat wydano 267 pozytywnych decyzji o wsparciu dla firm zainteresowanych działalnością w strefach, co przyniosło stworzenie ponad 40 tys. nowych miejsc pracy.

- Decyzja o wsparciu wiąże się ze zwolnieniem z podatku, nawet do 75 proc. nakładów - dodaje Waldemar Buda. - Oferta, którą stworzyliśmy w 2018 r. może być porównana do innych, konkurencyjnych. To porównanie, w stosunku do stref węgierskich, słowackich czy czeskich wypada bardzo korzystnie dla nas i pokazuje, jak bardzo nasza oferta jest atrakcyjna. Obecnie rząd przygotowuje program wsparcia opracowany na bazie nowych ram pomocy publicznej z Komisji Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany