Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Medyczne przy szpitalu Bonifratrów. Nowoczesny blok za 6 mln zł

(mal)
Dzisiaj zostało oficjalnie uroczyście otwarte Centrum Medyczne im. dr Wacława Łęckiego przy szpitalu Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Centrum powstało dzięki Wacławowi Łęckiemu, który łódzkim bonifratrom przekazał część swojego majątku (działkę, której sprzedaż przyniosła 3,5 mln zł) i dlatego nosi ono jego imię. WKRÓTCE ZDJĘCIA

W nowej placówce na pow. 1848 metrów kwadratowych powierzchni znajduje się Zespół Rehabilitacji Leczniczej wraz z całą bazą zabiegową: gabinetami lekarskimi, salą gimnastyczną, gabinetami do elektroterapii, hydroterapii, masażu oraz zapleczem technicznym i socjalnym. Leczyć się tam mogą pacjenci z chorobami neurologicznymi, ortopedycznymi, reumatycznymi i po wypadkach komunikacyjnych.

Na piętrze będą się znajdowały gabinety przyjęć i gabinety zabiegowe należące do Poradni Specjalistycznych. W budynku otwartych zostanie ponad dwadzieścia poradni, m.in. okulistyczna, ortopedyczna, chirurgiczna, ginekologiczna, gastroenterologiczna, kardiologiczna.Cała inwestycja kosztowała około 6 mln złotych.

Budowa centrum trwała od 2007 r. , została zakończona dopiero dzięki darowiźnie Wacława Łęckiego.

Poradnie specjalistyczne i rehabilitacja wraz z całą bazą zabiegową – to wszystko na ponad 1,8 tys. metrów kwadratowych. Tak będzie wyglądać jedna z najnowocześniejszych placówek w Łodzi – Centrum Medyczne im. dr. Wacława Łęckiego, usytuowane na terenie Konwentu Bonifratrów w Łodzi. Wszystko dzięki przekazanej przez patrona placówki darowiźnie - w postaci działki, której sprzedaż dała ponad 3,5 mln zł i dotacjach z Urzędu Marszałkowskiego oraz PFRON w wysokości ponad 1 708 000 zł.

Dzisiaj, 6 marca (niedziela) nastąpi uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku Centrum Medycznego im. dr. Wacława Łęckiego. Uroczystość rozpocznie Msza św. (godz. 13.00), którą w budynku Centrum odprawi biskup senior Adam Lepa. Po niej nastąpi symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie pomieszczeń placówki. Spotkanie zakończy wieczór autorski fundatora - dr. Wacława Łęckiego i prezentacja jego najnowszej publikacji zatytułowanej „Nowy ład globalny”.

Budynek Centrum to 1848,54 metrów kwadratowych powierzchni (z tego parter – 1106,96 m kw.
i piętro – 659,12 m kw.) Na parterze budynku znajduje się Zespół Rehabilitacji Leczniczej wraz
z całą bazą zabiegową: gabinetami lekarskimi, przestrzenną salą gimnastyczną, gabinetami do elektroterapii, hydroterapii, masażu oraz zapleczem technicznym i socjalnym. Odbiorcami świadczonych usług są pacjenci z chorobami neurologicznymi, ortopedycznymi, reumatycznymi, po wypadkach komunikacyjnych. Celem rehabilitacji jest kompleksowa oraz indywidualna opieka nad pacjentem.
Na piętrze będą się znajdowały gabinety przyjęć i gabinety zabiegowe należące do Poradni Specjalistycznych. W budynku otwartych zostanie ponad dwadzieścia poradni, m.in. okulistyczna, ortopedyczna, chirurgiczna, ginekologiczna, gastroenterologiczna, kardiologiczna.

Budowa Centrum została wznowiona, po kilkuletniej przerwie, w lipcu ub. roku. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej informowaliśmy Państwa o zakresie robót, które mają być wykonane i terminie oddania. Prace mogły ruszyć dzięki Wacławowi Łęckiemu, który łódzkim bonifratrom przekazał część swojego majątku. Jak sam wielokrotnie podkreślał: Zorientowałem się, że bracia przeznaczą te środki na szczytny cel i w myśl zasady obowiązującej w łódzkim szpitalu, że „miłość zwycięża cierpienie”, mój dar spożytkują dla potrzebujących pomocy. Podczas uroczystości 6 marca podziękujemy naszemu ofiarodawcy za ten piękny gest.
Pierwszy projekt rozbudowy kompleksu rehabilitacji powstał w 2006 roku. Stan surowy został wybudowany w 2007roku. Od 2007 r. budynek stał w stanie surowym. 14 lipca 2015r. została podpisana umowa z generalnym wykonawcą, a prace budowlane rozpoczęły się z początkiem sierpnia. Cała inwestycja kosztowała około 6 mln złotych.

Dr Wacław Łęcki urodził się w 1923 r. w Radomiance na Wołyniu. Do wybuchu II wojny światowej w 1939 r. ukończył trzy klasy Ogólnokształcącego Gimnazjum. W 1941 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej. Po wojnie zamieszkał w Łodzi. W 1954 r. wybudował tartak w Łasku. Po upadku PRL został wybrany na radnego w Radzie Miasta Łodzi. Przez 12 lat sprawował funkcję prezesa Zarządu Okręgowego Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy oraz był członkiem Rady Naczelnej Stronnictwa. Był też prezesem reaktywowanego Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi. Po osiągnięciu wieku emerytalnego podjął działalność naukową. Jest autorem 27 publikacji naukowych.

Jego poprzednia książka „Geneza i ewolucja polityki społecznej Stronnictwa Pracy 1937-1993” została dofinansowana przez Europejskie Centrum Edukacji. W 2008 r. uzyskał stopień doktora politologii. W 2014 r. Wacław Łęcki zaproponował przeorowi łódzkiego Konwentu Bonifratrów udostępnienie placu pod budowę szpitala. W tym czasie rozpoczęta była już budowa nowego gmachu Centrum Medycznego, ale zabrakło środków na jej kontynuację. Wacław Łęcki postanowił przekazać swój majątek na dokończenie budowy. Budynek pod nazwą Centrum Medyczne im. dra Wacława Łęckiego przy Konwencie Bonifratrów został przekazany do użytku dla pacjentów w bieżącym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany