NIEBIESKI WIELORYB - KOSZMAR Z INTERNETU!

  NIEBIESKI WIELORYB - KOSZMAR Z INTERNETU!

  Lila Sayed, Piotr Jach

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  NIEBIESKI WIELORYB - KOSZMAR Z INTERNETU!
  1/4
  przejdź do galerii
  Łódzcy policjanci sprawdzają, czy nastoletni mieszkaniec Śródmieścia układał zadania w niebezpiecznej grze Niebieski Wieloryb. Jeśli podejrzenia jego matki - ona zgłosiła działalność syna policji - sprawdzą się, chłopak usłyszy zarzut namawiania do samobójstwa.

  NIEBIESKI WIELORYB - KOSZMAR Z INTERNETU!
  NIEBIESKI WIELORYB - ZABÓJCZA GRA  NIEBIESKI WIELORYB - NIEBEZPIECZNA GRA
  Koszmarna „gra” z internetu, wiodąca do samobójstwa, objawiła się w Polsce * Wiadomo już o piątce samookaleczonych dzieci Istnieje podejrzenie, że w Łodzi działał „opiekun” straceńców.

  Niebieski Wieloryb bywa ucieczką od samotności i braku zrozumienia.


  - Chodzi o przestępstwo z art. 151 kodeksu karnego - wyjaśnia podinsp. Joanna Kącka, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Ze względu na charakter sprawy, nie udzielamy bliższych informacji.

  Chłopak (wiadomo, że ma mniej niż 15 lat) został już przesłuchany w charakterze świadka. Jak dotąd nie usłyszał zarzutu. Policyjni technicy zabezpieczyli jego komputer. Pod lupą funkcjonariuszy do walki z cyberprzestępczością jest jeszcze kilku nastoletnich mieszkańców Łodzi. Policjanci podejrzewają, że oni także mogli uczestniczyć w tworzeniu zadań do wirtualnej gry, a później przyczyniać się do jej rozpowszechniania. Niebawem mają odbyć się ich przesłuchania. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście.

  Zaraza ze wschodu

  Szczecin, Gliwice, Łódź, a wczoraj Świątniki Górne (Małopolska), gdzie 15-letni chłopiec dokonywał samookaleczeń, biorąc udział, jak ustalono, w Niebieskim Wielorybie - z dnia na dzień przybywa wiadomości o zatrważającej dorosłych grze pleniącej się w internecie, w którą teraz „bawią” się polskie nastolatki.

  Na czym ona polega? W dużym uproszczeniu: na wykonywaniu zadań otrzymywanych od osoby, która „prowadzi” danego uczestnika. Kontakt z takim „opiekunem” dzieci nawiązują przez sieć - strony internetowe lub zamknięte dla niewtajemniczonych grupy na portalach społecznościowych. Gdy już przystąpią do gry, są namawiane do wykonywania codziennie jednego z 50 zadań, w których dominują rozkazy samookaleczenia (wycinanie symboli na skórze, kłucie się igłą), polecenia słuchania wysłanej „graczom” muzyki oraz oglądanie dostarczonych im psychodelicznych filmików, jak również odwiedzanie wskazanych przez „mentora” miejsc: wysokich budynków lub torów kolejowych. 50-dniowa udręka kończy się poleceniem popełnienia samobójstwa.

  „Opiekun” kontaktuje się z ofiarami w nocy, a wiele zadań ma wyznaczoną godzinę wykonania na 4.20. „Graczom” każe się też wstawać o tej porze. Zdaniem psychologów, wywołane tym zmęczenie i osłabienie koncentracji ma ułatwiać „mentorom” manipulowanie nastolatkami.

  W Rosji, skąd wziął się Niebieski Wieloryb, o tej makabrycznej grze media poinformowały już w maju ubiegłego roku. „Nowaja Gazieta” podała wówczas, że od listopada 2015 do kwietnia 2016 roku w wyniku działalności różnych tzw. grup śmierci działających w internecie (ich istnienie przypisywane jest głównie rosyjskiemu odpowiednikowi Facebooka, portalowi VKontakte) zginęło ok. 130 dzieci. Tę liczbę do dziś powtarzają media na całym świecie.

  Wieloryb panoszy się po Polsce

  Doniesienia z Rosji były jedynie niepokojące, a wiele osób brało je nawet za swoistą egzotykę. Gdy jednak przed tygodniem trójka nastolatków z województwa zachodniopomorskiego okaleczyła się, uczestnicząc jakoby w Niebieskim Wielorybie, dzień później pociął się 15-latek z Gliwic, a w środę ujawniono próbę samobójczą 14-latka ze Świątnik Górnych, który ponoć już wcześniej dokonywał samookaleczeń, wykonując zadania z gry - cały kraj ogarnęło przerażenie. Ostrzeżenie o niebezbiecznej grze wydały Ministerstwo Edukacji Narodowej, Komenda Główna Policji, Rzecznik Praw Dziecka oraz Prokuratura Krajowa. Dołączyły do tego kuratoria wojewódzkie, w tym łódzkie, zapowiadając m.in. uczulenie na sprawę dyrektorów szkół.

  Wołanie o pomoc


  Nim policyjne dochodzenia i prokuratorskie śledztwa ustalą ostatecznie, jaki to Wieloryb wiedzie dzieci na śmierć, warto sobie zadać pytanie: dlaczego tak łatwo i bezkrytycznie dają się wieść przez pasmo bólu i samoudręki?

  - Do samookaleczeń dochodzi wśród nastolatków od lat. Dzieje się tak z wielu przyczyn, wśród których widnieje zarówno chęć zwrócenia na siebie uwagi, jak i pokazania się z takiej mocniejszej, twardej strony. Znam przypadki uczennic, które przychodziły do szkoły z obandażowaną zdrową ręką, żeby zaimponować kolegom zmyślonymi ranami, być bardziej „spoko”. Obecnie coraz trudniej spotkać dziecko, które nie miało jakichś doświadczeń z autoagresją. Dopalacze, anoreksja, bulimia, używki - to wszystko są formy samookaleczeń - mówi Joanna Poprawska, łódzka psycholog, na co dzień pracująca z młodzieżą szkolną. - Podatność na wplątanie się w tak niebezpieczną grę, jak Niebieski Wieloryb, nie bierze się znikąd. Żadne dziecko żyjące w dobrym dla niego środowisku w to nie pójdzie. To musi paść na podatny grunt, na osobę nieposiadającą zdrowych relacji z otoczeniem, która trafia nagle na kogoś, kto albo rozumie jego problemy, albo wskazuje mu metody ich rozwiązania.

  - Jeśli coś dobrego z tej sprawy może wyniknąć, to może tylko wzrost zainteresowania się rodziców własnymi dziećmi. Pytanie „Jak tam w szkole?” lub zajęcia pozalekcyjne do samej nocy to nie jest budowanie relacji z dzieckiem. Rodzicielstwo jest trudne i wymaga zaangażowania - mówi psycholog.


  POLSKA CZARNOGÓRA TRANSMISJA, GDZIE OBEJRZEĆ, POLSKA CZARNOGÓRA NA ŻYWO
  KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI? ZMIANA CZASU 2017 NA CZAS LETNI
  UCHO PREZESA 10. ZA DARMO NA YOUTUBE PREZESA ODWIEDZA MINISTER SZYSZKO
  LA NONNA SICILIANA TORUŃ PO KUCHENNYCH REwOLUCJACH [MENU, CENY, OPINIE]
  AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 21.03. 17? KTO JEST AGENTEM?
  NIEBIESKI WIELORYB TO BARDZO GROŹNA GRA
  ZMIANA CZASU NA LETNI 2017. KIEDY PRZESTAWIĆ ZEGARKI? TYM RAZEM ŚPIMY KRÓCEJ
  Wypadek karetki

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niebieski wieloryb

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  A ja lubię grac w scrabble

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niebieski wieloryb

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Dobrze, ze juz spokojniej sie zrobilo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE SCIAGAJCIE TEJ GRY!!!!

  Agelka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  DEBILE
  Nie wiem kto wymyslil ta gre ale wiem, ze napewno jest DEBILEM!!!!!!!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie drzyj się

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Nie ma tej gry, więc nie można jej ściągnąć.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płetwal błękitny

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  W oryginale było Blue Whale, czyli Płetwal Błękitny, a nie żaden Niebieski wieloryb.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Był taki wypadek w jednym gimnazjum!

  EL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  W jednym łódzkim gimnazjum była gra w Niebieskiego wieloryba. Wprawdzie mieli poblokowane internety, ale obeszło się bez komórek, zagrali na papierze!
  Gra polegała na tym że Marcin z IIIc był...rozwiń całość

  W jednym łódzkim gimnazjum była gra w Niebieskiego wieloryba. Wprawdzie mieli poblokowane internety, ale obeszło się bez komórek, zagrali na papierze!
  Gra polegała na tym że Marcin z IIIc był opiekunem Kamila z Ia. I kazał mu wykonywać różne zadania, np. nieodrabianie lekcji, napisanie kredą "gupi kaowiec" w damskiej ubikacji. A potem doszło do tragedii, bo Marcin kazał Kamilowi, żeby ten dał w zęby nauczycielowi od WF i Kamil się zamachnął, ale nauczyciel był szybszy...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sluchajcie bredni z tv i mediów

  hh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Mordercza gra! O ja jebe! Toż to straszne!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Twój język

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Jakiż on prymitywny i wulgarny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podobna

  gra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  już była wcześniej tylko że wtedy grali w nią tylko kibice łks-u i dlatego wszyscy są obrzezani

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No patrzcież państwo jaka to groźna gra

  ino że nikt tam dostac się nie może (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  bo tylko dzieci mogą uzyskać linka na te strone.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skutki ery internetu...

  29-latka Łódź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 11

  Poprzewracało się w d* gówniarzom! Życia nie znają, ledwo to od ziemi odrosło a już dosyć życia mają! Nudzi sie jednemu z drugim, to za naukę niech się wezmą! Oto mamy skutki bezstresowego...rozwiń całość

  Poprzewracało się w d* gówniarzom! Życia nie znają, ledwo to od ziemi odrosło a już dosyć życia mają! Nudzi sie jednemu z drugim, to za naukę niech się wezmą! Oto mamy skutki bezstresowego wychowania i konsekwensje ery internetu. Jak to dobrze, że urodziłam się w latach 80...
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Era internetu XDD

  Ulekso (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Rzeczywiście internet zabija XDD każde przestępstwo jest spowodowane erą internetu zdecydowanie lepiej było za komuny internet zdecydowanie powinien być zakazany XDDD

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny pusty tłumok prawi morały

  Ech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 17

  Kim ty jesteś tłumoku, że się bierzesz za prawienie morałów?
  Znasz życie? Tzn. co znasz?
  Twój jedyny sukces to że się urodziłaś.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja to tam nie wiem

  no (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Ja to bym ten internet to w ogóle córce nie zakładam i mam spokój ze żadnego wieloryba nie będzie grała ale ja nie wiem


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie wiesz

  Ech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Nawet nie wiesz co piszesz i o czym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  #Różowapanda

  Adrian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  #różowapanda


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sw

  s (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  poległem przy pierwszym zadaniu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo