MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 800 zł za pracę w komisji wyborczej. To rekordowe wynagrodzenie "za ciężką pracę", mówi członek komisji

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Członkowie obwodowych komisji wyborczych muszą przejść szkolenie, a ich praca zwykle nie ogranicza się do dnia wyborów. Do ich obowiązków należy m.in. ustawianie strzałek ułatwiających zlokalizowanie lokalu wyborczego.
Członkowie obwodowych komisji wyborczych muszą przejść szkolenie, a ich praca zwykle nie ogranicza się do dnia wyborów. Do ich obowiązków należy m.in. ustawianie strzałek ułatwiających zlokalizowanie lokalu wyborczego. 123rf.com/djedzura
Rekordowo wysokie zarobki PKW oferuje członkom komisji wyborczych w czasie tegorocznych wyborów parlamentarnych. Tym razem praca przy wyborach będzie warta nawet 800 zł netto, a to najwięcej w historii. Na czym polega praca w komisji wyborczej? Czy to na pewno jeden dzień niewielkiego wysiłku? Zostało jeszcze kilka dni na zgłoszenia.

Spis treści

Pierwsze takie wybory w Polsce

Po raz pierwszy podczas jednego głosowania 15 października odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum. W całej Polsce pojawi się w związku z tym ponad 30 tysięcy obwodowych komisji wyborczych, w których pracę w tym dniu znajdzie ok. 260 tys. osób. To informacje, które podaje Business Insider, powołując się na Krajowe Biuro Wyborcze.

Liczba członków komisji obwodowych przekraczała dotychczas ponad 230 tys., w tym roku należy oczekiwać zwiększenia tej liczby w związku ze zwiększoną liczbą obwodów głosowania - cytamy na stronach BI.

Rekordowe zarobki w komisjach wyborczych

Państwa Komisja Wyborcza podjęła tymczasem decyzję podnoszącą wynagrodzenie członków obwodowych komisji wyborczych i ustala dietę dla poszczególnych jej członków na poziomie:

  • 800 zł - przewodniczący komisji wyborczej
  • 700 zł - wiceprzewodniczący komisji wyborczej
  • 600 zł - członek komisji wyborczej

Takie wynagrodzenia oznaczają obciążenie budżetu sięgające nawet 160 mln zł. Dotychczas pensje członków obwodowych komisji wyborczych były zdecydowanie niższe w poprzednich latach. Jeszcze w 2019 roku było to maksymalnie 500 zł, co oznacza wzrost wynagrodzeń w komisjach o nawet 70 proc.

Byłem członkiem komisji wyborczych wielokrotnie. Pamiętam wynagrodzenia w kwotach 100-120 zł - mówi nam Paweł, który po 2000 roku kilkakrotnie być członkiem i wiceprzewodniczącym obwodowych komisji wyborczych.

Niewiele lepsze wynagrodzenia otrzymywał przeciętny członek komisji wyborczej jeszcze w wyborach w 2015 roku. Wówczas mógł on otrzymać 160 zł „na rękę”. Wiceprzewodniczący zarabiał wtedy 180 zł, a przewodniczący zaledwie 200 zł.

Wysokie zarobki, ale praca także ciężka

Praca członka komisji wyborczej to nie tylko siedzenie za biurkiem w dniu wyborów i szybkie liczenie głosów zaraz po zamknięciu lokali. Każda taka osoba musi bowiem przejść szkolenie, które zwykle odbywa się na kilka-kilkanaście dni przed wyborami i najczęściej wymaga dnia wolnego w pracy, gdyż odbywa się w godzinach pracy urzędów miasta.

Sama PKW na swoich stronach pisze o wynagrodzeniu rzędu 800 zł za pracę i szkolenia w obwodowych komisjach wyborczych. Jednocześnie praca członka komisji nie ogranicza się tylko do dnia wyborów.

Dzień przed wyborami członkowie komisji przygotowują siedzibę, m.in. rozwieszając strzałki, rozkładając stoły czy choćby wieszając godło w miejscu, gdzie stoi urna wyborcza. Według naszego rozmówcy nie to jest jednak najtrudniejsze:

Dzień przed wyborami zawsze odbywa się obowiązkowe liczenie kart do głosowania. To zadanie wydaje się proste, ale jest czasochłonne i liczba kart do głosowania musi zgadzać się co do jednej - dodaje.

Jako wielokrotny członek komisji wyborczej, Paweł podkreśla także, że warto pamiętać o napięciu, z jakim mierzą się członkowie komisji wyborczych w dniu wyborów:

To praca z ludźmi, ich reakcje i nastawienie są różne i chociaż zdarzało nam się uśmiechać na widok rysunków czy notatek na kartach wyborczych, to praca, która nie wybacza błędów. A często kończy się grubo po północy, w środku nocy. Dlatego bardzo polecam zadbać o wzięcie wolnego dnia w pracy w kolejny dzień - tłumaczy nasz rozmówca.

Do obowiązków członka komisji wyborczej należy m.in. kontrola kart wyborczych, sprawdzanie, czy w obrębie komisji nie dochodzi do agitacji wyborczej, pilnowanie składania podpisów przez głosujących z odpowiednich miejscach. Natomiast już po głosowaniu praca w komisji wymaga pełnego skupienia w liczeniu, wypełnianiu i podpisywaniu protokołów. Na barkach przewodniczącego i wiceprzewodniczącego pozostaje jeszcze zawiezienie kart do głosowania z wynikami do urzędu oraz przekazanie protokołu.

Jak zostać członkiem komisji wyborczej? Kończy się czas na zgłoszenia

Są dwie drogi zostania członkiem obwodowej komisji wyborczej. Warto zgłosić się do komitetu wyborczego i przez ręce pełnomocnika złożyć stosowny wniosek lub swoją kandydaturę zgłosić osobiście w urzędzie gminy do odpowiedniego urzędnika wyborczego. Co ważne, samo złożenie wniosku nie gwarantuje miejsca w komisji.

Zgodnie z Kalendarzem wyborczym termin na zgłaszanie członków obwodowych komisji wyborczych upływa 15 września 2023 r. Kandydatem do składu komisji może zostać osoba na stałe zamieszkująca na obszarze województwa, w którym jest zgłoszona do komisji. Poza tym członkiem komisji może zostać osoba, która:

  • jest obywatelem polskim;
  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
  • nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Komisje wyborcze powołane zostaną do dnia 25 września 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 800 zł za pracę w komisji wyborczej. To rekordowe wynagrodzenie "za ciężką pracę", mówi członek komisji - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany