MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Bank Polski opublikował Raport o inflacji, zawierający projekcję inflacji i wzrostu PKB. „Projekcja lekko jastrzębia"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Pawel Relikowski / Polskapresse
Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że przy przedłużeniu działań osłonowych inflacja wyniesie 3 proc. w roku 2024, w 2025 roku 3,4 proc, i 2,9 proc. w roku 2026 – wynika z opublikowanego w poniedziałek przez NBP raportu o inflacji. – Nowa projekcja NBP jest lekko jastrzębia – skomentowali analitycy banku Pekao na platformie „X".

Spis treści

NBP opublikował raport o inflacji. Są dwie wersje

Narodowy Bank Polski w poniedziałek opublikował Raport o inflacji, zawierający projekcję inflacji i wzrostu PKB. Bank centralny opracował dwie wersje projekcji – jedna zakłada utrzymanie działań osłonowych, polegających na utrzymaniu obniżonej, zerowej stawki VAT na żywność oraz tarcz antyinflacyjnych na energię, gaz i ciepło. Druga wersja zakłada rezygnację ze wszystkich działań osłonowych.

Centralna ścieżka projekcji przy przedłużeniu działań osłonowych zakłada inflację na poziomie 3 proc. w roku 2024, 3,4 proc. w roku 2025 i 2,9 proc. w roku 2026 – wynika z raportu. Natomiast centralna ścieżka projekcji bez przedłużenia działań osłonowych zakłada inflację rzędu 5,7 proc. w roku 2024, 3,5 proc. w roku 2025 i 2,7 proc. w roku 2026.

Z raportu NBP wynika, że przy utrzymaniu działań osłonowych centralna ścieżka projekcji zakłada inflację bazową z wyłączeniem cen żywności i energii na poziomie 4,7 proc. w roku bieżącym, 4,5 proc. w roku przyszłym i 4,1 proc. w roku 2026. Inflacja bazowa przy rezygnacji z działań osłonowych – jak wynika z centralnej ścieżki projekcji – wyniesie 4,7 proc. w tym roku, 4,5 proc. w roku przyszłym i 3,8 proc. w roku 2026.

NBP w Raporcie o inflacji przedstawił także projekcję wzrostu gospodarczego. Centralna ścieżka projekcji w wersji zakładającej 2utrzymanie działań osłonowych zakłada PKB na poziomie 3,5 proc. w tym roku, 4,2 proc. w roku 2025 i 3,3 proc. w roku 206. Z kolei centralna ścieżka projekcji w wersji, w której przewiduje się rezygnację z działań osłonowych, zakłada wzrost PKB rzędu 3,2 proc. w roku 2024, 3,6 proc. w roku 2025 i 3,2 proc. w roku 2026.

Inflacja w styczniu 2024 najniższa od marca 2021

– Według wstępnych danych w styczniu 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4 proc. – podał w czwartek 15 lutego Główny Urząd Statystyczny.

– Zakładamy, że w styczniu doszło do niewielkiego spadku cen paliw i że ceny energii pozostały względnie stabilne. Duże znaczenie dla styczniowej inflacji miał, naszym zdaniem, brak istotnych zmian cen żywności. Zwykle ceny żywności na początku roku rosły, tymczasem w tym roku naszym zdaniem będzie inaczej – powiedział PAP ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak

– Stabilizację cen żywności widać w cenach w handlu hurtowym – wskazał. Poza tym wspomniał także o rywalizacji między największymi sieciami spożywczymi, czyli o „wojnie cenowej”.

Ile wyniósł PKB w IV kwartale 2023 r?

Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2023 r. zwiększył się realnie o 1 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,5 proc. w analogicznym kwartale 2022 r. – poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie dodano, że w 4 kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) pozostał na zbliżonym poziomie do notowanego w poprzednim kwartale i był wyższy niż przed rokiem o 1,7 proc. Z kolei PKB niewyrównany sezonowo zwiększył się realnie o 1 proc. w porównaniu z 4 kwartałem roku poprzedniego.

– Czwarty kwartał 2023 r. był w wykonaniu polskiej gospodarki rozczarowujący. W czwartek GUS potwierdził, że tempo wzrostu wyniosło zaledwie 1,0 proc. r/r, a PKB nie zwiększyło się w porównaniu do trzech poprzednich miesięcy. Konsumpcja była pod kreską i spadła o 0,1 proc. r/r. Jasnym punktem danych okazały się natomiast inwestycje, rosnąc o 8,7 proc. r/r. Na tempo wzrostu negatywnie oddziaływała znacząca redukcja zapasów, a pozytywny wkład wykazał eksport netto – zauważa Sawicki.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niemienionym poziomie

W środę 6 marca zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady polityki Pieniężnej. RPP już piąty razy z rzędu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna stopa od października wynosi 5,75 proc.

– Przed miesiącem prezes NBP Adam Glapiński zasugerował, że w całym 2024 r. luzowanie polityki pieniężnej może nie zostać wznowione. W rezultacie decyzja RPP nie budziła najmniejszych kontrowersji i była zgodna z jednogłośnymi prognozami – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jeśli chodzi o przyszłość, to zdaniem Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expandera, obecnie większość prognoz zakłada utrzymanie obecnego poziomu stóp do końca roku lub tylko jedną niewielką (o 0,25 pp.) obniżkę w drugiej połowie roku. Z kolei kontrakty terminowe FRA pokazują szanse na nieco większe obniżki. Według ich notowań, w grudniu WIBOR 3M będzie o około 0,5 pp. niższy niż obecnie.

Podstawowe stopy procentowe NBP po marcowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy Bank Polski opublikował Raport o inflacji, zawierający projekcję inflacji i wzrostu PKB. „Projekcja lekko jastrzębia" - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany