Na przystankach pojawią się retro pocztówki

(jaz)
Na Rynku Nowego Miasta, czyli placu Kilińskiego w Zgierzu pojawi się nowa atrakcja. Drewniane wiaty, nawiązujące do historycznej, XIX-wiecznej zabudowy miasta zostaną oszklone szybami, w których zatopione będą pocztówki przedstawiające stary Zgierz. Przy okazji pasażerowie wreszcie zostaną osłonięci od wiatru i deszczu, o co zgierzanie proszą od chwili wybudowania drewnianych wiat jesienią 2014 roku.

Ozdobne wiaty w praktyce okazały sie bublami. Ludzie narzekali od samego początku, że są one zbyt wysokie, przez co nie chronią przed zacinającym deszczem, a ich największym mankamentem jest brak ścian. Trudno się pod nimi schronić przed wiatrem, zimnem czy opadami. Ale na dobudowanie ścian z drewna czy pleksi nie godził się konserwator zabytków. Wreszcie znalazło się rozwiązanie, które powinno zadowolić obie strony.

- Opracowaliśmy projket, według którego drewniane wiaty zostaną wyposażone w przeźroczyste ściany, wykonane z grubego na 16 milimetrów szkła - mówi Iwona Boberska, szefowa Miejskich Usług Komunikacyjnych w Zgierzu. - Nie będą to jednak zwykłe szyby, ale szkło ozdobne, w którym zostaną zatopione pocztówki przedstawiające stary Zgierz. Jesteśmy już po uzgodnieniach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który zaakceptował tę koncepcję. Będzie to więc nawiązanie do historii miasta i jednocześnie ukłon w stronę pasażerów, którzy narzekali na mało funkcjonalne wiaty. To kolejny element na wyremontowanym dwa lata temu placu Kilińskiego, który ma upamiętniać dawny Zgierz.

Jest tu już makieta domków tkackich, zarys układu XIX-wiecznych ulic na Nowym Mieście oraz tablica poświęcona Rajmundowi Rembielińskiemu, uważanemu nie tylko za ojca przemysłowej Łodzi, ale również Zgierza. Teraz czekając na autobus będzie można także pooglądać historyczne widokówki z dawnych czasów.

[ZOBACZ TEŻ FILM Czy Ewa Kasprzyk zagra Magdę Gessler? Ewa Kasprzyk o zagraniu Magdy Gessler: Temperament mamy podobny (autorDzień Dobry TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Czy Ewa Kasprzyk zagra Magdę Gessler? Ewa Kasprzyk o zagraniu Magdy Gessler: Temperament mamy podobny (autorDzień Dobry TVN/x-news)