Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miod mniszkowy, fasolowy i akacjowy. Pierwsze tegoroczne miodobrania

(mj)
Ewa Plesińska z Antoniewa (gm. lutomiersk) opowiada o pierwszych miodobraniach.

Krótkie życzenia na urodziny, wiersze

Czym o tej porze roku żyją pszczelarze?

Zaczęły się już miodobrania. Jesteśmy właśnie po pierwszych zbiorach. Dla nas były udane.

Od jakich gatunków zaczyna się sezon?
Tradycyjnie od rzepaku i wielokwiatu - kwitną wiosenne kwiaty, drzewa w sadach, wierzby, klony oraz leśna czarna jagoda.

Czym charakteryzują się te miody wiosenne?
Są jasne, szybko się krystalizują.Po kilku dniach od zebrania, jak tylko miód się ustoi, już może trafić do sprzedaży. Hitem w tym roku jest miód mniszkowy.

Czyli taki, który powstał z nektaru kwiatów mniszka pospolitego - popularnego mlecza, dmuchawca? Czym się odznacza

Dokładnie tak! To jeden ze szlachetniejszych miodów i trudniejszych do pozyskania. Dlatego jest poszukiwany. Miód mniszkowy ma barwę od jasnokremowej przez żółtą aż do jasnopomarańczowej - taki kolor ma pyłek kwiatowy mniszka. Spektrum działania tego miodu na nasz organizm jest bardzo szeroki. Poleca się go w chorobach serca, wątroby, dróg żółciowych, nerek, pęcherza i dróg moczowych, a także dolegliwościach reumatycznych, niedokrwistości, schorzeniach żołądka. Działa wzmacniająco w stanach osłabienia, wyczerpania i wspomaga odporność. Ponadto doskonale przyspiesza gojenie różnego rodzaju ran.

Jakie miody będą następne?
Czekamy na akacjowy, potem lipowy, w miesiącach letnich lipcu i sierpniu - fasolowy, może malinowy, a w końcu - gryczany, we wrześniu - spadziowy, na koniec września - wrzosowy, na początku października - nawłociowy.

Fasolowy?
To wyjątkowy miód o silnym aromacie od kwiatów fasoli. Jest lekko kwaskowaty, płynny ma barwę słomkową, a po skrystalizowaniu - białą, kremową. Powstaje z nektaru z kwiatów. Miód ten wspomaga serce, wzmacnia układ immunologiczny, odżywia i regeneruje, pomaga w przeziębieniach i schorzeniach żołądkowo-jelitowych, nie podrażnia przewodu pokarmowego, przyspiesza odnawianie drobnoustrojów niezbędnych do trawienia.

Jak spożywać miód latem?

Słodzić nim napoje, ale tylko w temperaturze do 40 stopni C, wtedy nie straci swoich walorów. Można jeść go łyżeczką lub z pieczywem. Świeży miód jest pyszny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany