Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mięso skażone fipronilem trafiło do sklepów

aip/Jacek Skrobisz
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku podała listę odbiorców, do których trafiło mięso drobiowe skażone fipronilem.

Do dwóch hurtowni w Malborku i Starym Dzierzgoniu trafiło mięso drobiowe skażone fipronilem, środkiem owadobójczym stosowanym do zwalczanie pcheł i kleszczy. Jak podaje wojewódzki inspektor sanitarny, mięso następnie zostało sprzedane do trzynastu podmiotów (sklepów, masarni, zakładów mięsnych), z których mogły trafić do obrotu. Żaden z tych punktów nie znajduje się w Malborku. Na liście WSSE są jednak odbiorcy z Pomorza m.in. z Nowego Dworu Gdańskiego, Dąbrówki (gm. Gniew), Starogardu Gdańskiego oraz Dzierzgonia.

Badanie wykazało zawartość fipronilu na poziomie 0,016 mg/kg. Wynik ten przekracza wartość najwyższego dopuszczalnego poziomu. - Ocena ryzyka dla zdrowia konsumentów dotycząca stwierdzonego w mięsie poziomu fipronilu została opracowana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Zgodnie z nią stwierdzony poziom fipronilu w mięsie drobiowym nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów - zapewnia główny inspektor sanitarny. Główny inspektor sanitarny informuje też o całym procesie pojawienia się skażonego miejsca w Polsce i działaniach służb sanitarnych.

Zanim polskie służby sanitarne dowiedziały się o skażeniu mięsa od swoich niemieckich odpowiedników, pierwsza partia mięsa trafiła do sprzedaży. Mieszkańcy Malborka i Sztumu długo zastanawiali się, do jakich sklepów trafiło mięso. W końcu tę informację podał wojewódzki sanepid. Choć 420 kg trafiło do hurtowni w Malborku, to później nie było ono sprzedawane przez miejscowe sklepy. Odbiorcami były m.in. ubojnie i zakłady mięsne z Nowego Dworu Gdańskiego, Elbląga, Ostródy, Susza, Pasłęka czy Starogardu Gdańskiego. Klienci tych zakładów mają prawo teraz zwrócić to mięso do punktu, w którym je ewentualnie zakupiło.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że każdy konsument, który nabył i nadal posiada kwestionowane tuszki drobiowe może dokonać zwrotu w miejscu zakupu lub zutylizować we własnym zakresie.

Do hurtowni w Starym Dzierzgoniu trafiło 138,7 kg mięsa z obecnością fipronilu. Zostało ono sprzedane do punktów w Iławie i Dzierzgoniu.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ POGODĘ NA DZIŚ FILM