MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NOWY WNIOSEK 500 + [DOKUMENTY] 500 PLUS ZMIANY, CO SIĘ ZMIENI

(kz)
NOWY WNIOSEK 500 + [DOKUMENTY] 500 PLUS ZMIANY, CO SIĘ ZMIENI
NOWY WNIOSEK 500 + [DOKUMENTY] 500 PLUS ZMIANY, CO SIĘ ZMIENI
Od 1 sierpnia zaczyna się przyjmowanie wniosków na kolejne okresy świadczeń z programu 500+, zasiłki rodzinne i inne świadczenia. Zaszło sporo istotnych zmian w przepisach. Według ministerstwa ich celem jest ograniczenie pobierania świadczeń przez osoby, które próbowały ominąć prawo. Jak złożyć nowy wniosek o świadczenie 500 plus? Jakie są potrzebne dokumenty? Co się zmieni?

Nowy wniosek 500 +. Konieczne alimenty

Nowe przepisy dotyczące świadczenia 500 plus nakładają obowiązek ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko.
Zgodnie z nowym przepisem świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje osobie samotnie je wychowującej, jeżeli nie zostało ustalone na rzecz tego dziecka, od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd.

Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, gdy:

  • drugie z rodziców dziecka nie żyje;
  • ojciec dziecka jest nieznany;
  • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;
  • sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego;
  • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

W przypadku gdy osoba samotnie wychowująca dziecko złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i nie dołączy tytułu wykonawczego, Centrum Świadczeń Socjalnych przyjmie wniosek i wyznaczy termin 3 miesięcy na dostarczenie tytułu wykonawczego. Gdy ten warunek zostanie spełniony, świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Takie same zasady dotyczyć będą ustalania prawa do zasiłku rodzinnego i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
Uwaga! Powyższe zasady mają zastosowanie przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r., prawa do zasiłku rodzinnego na okres rozpoczynający się 1 listopada 2017 r. oraz prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka od 1 listopada 2017 r.
- Słyszalem, że nowy wniosek jest na chwilę, za miesiąc znowu będą inne - mówi Zenon Kowalski

WNIOSEK 500 PLUS ZMIANY Utrata i uzyskanie dochodu

Od 1 sierpnia wchodzą też w życie nowe przepisy dotyczące ustalania dochodu rodziny, które będą miały zastosowanie przy przyznawaniu świadczeń wychowawczych na pierwsze dziecko oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres rozpoczynający się 1 października 2017 r., a także uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych, tj. zasiłku rodzinnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego na nowy okres zasiłkowy rozpoczynający się 1 listopada 2017 r. Nie mają one zastosowania do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.

Przepisy wyłączają stosowanie zasad dotyczących utraty i uzyskania dochodu w sytuacji, gdy:
wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą.

ZMIANY W 500 PLUS OD 1 SIERPNIA Dochód dla opodatkowanych ryczałtem

Wprowadzono też nowe zasady ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Od 1 sierpnia dochód w tym przypadku nie będzie już w ustalany w oparciu o oświadczenie członka rodziny, lecz na podstawie zaświadczenia z urzędu skarbowego dołączanego do wniosku. Będą one podstawą do ustalenia dochodu z tego tytułu zgodnie z uśrednioną kwotą dochodu, ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Pierwsze obwieszczenie zostanie ogłoszone jeszcze przed 1 sierpnia.

Ważne: W zaświadczeniu z urzędu skarbowego dołączonym do wniosku powinny być podane następujące informacje:

  • forma opłacanego podatku
  • wysokość przychodu
  • stawka podatku
  • wysokość opłaconego podatku
  • w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, czyli obecnie za 2016 r.

Według ostatnich danych, z rządowego wsparcia korzysta prawie 270 tys. rodzin, a świadczenie obejmuje ponad 382 tys. dzieci – w tym 37,2 proc. (czyli ponad 142 tys.) to pierwsze dzieci.

Przepisy stosuje się przy ustalaniu prawa do świadczeń wychowawczych na pierwsze dziecko i świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres rozpoczynający się 1 października 2017 r. oraz uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy rozpoczynający się 1 listopada 2017 r.

WNIOSKI 500 PLUS Od 1 sierpnia rusza przyjmowanie wniosków po zasiłek 500+ DOKUMENTY
Najnowsze wiadomości w sprawie śmierci Magdaleny Żuk
WYNIKI LOTTO 8.07.17 LOSOWANIE LOTTO
Jak odróżnić muchomora i kanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany