KIEDY NA GRZYBY? GDZIE NA GRZYBY? UWAŻAJ NA GRZYBY

abaj
KIEDY NA GRZYBY, GDZIE NA GRZYBY, JAKIE GRZYBY ZBIERAĆ, KIEDY GRZYBOBRANIE, JAK OBIERAĆ GRZYBY
KIEDY NA GRZYBY, GDZIE NA GRZYBY, JAKIE GRZYBY ZBIERAĆ, KIEDY GRZYBOBRANIE, JAK OBIERAĆ GRZYBY Polska Press Grupa
Sezon na grzyby rozpoczęty! Coraz więcej grzybiarzy wraca z lasów z pełnymi koszykami. Pogoda jest zmienna, ale dzięki naprzemiennym upałom i deszczom, możemy chodzić na grzybobranie. Wysyp podgrzybków jest we wrześniu, potem koźlarze, maślaki i borowiki. Grzybobranie potrwa do października. Amatorzy grzybobrania wreszcie mogą liczyć na udane wyprawy do lasów. UWAŻAJCIE NA TO, CO ZBIERACIE.

GRZYBOBRANIE CZAS ZACZĄĆ

Muchomor sromotnikowy i kania - różnice. Jak odróżnić muchomora i kanię

GDZIE SIĘ WYBRAĆ NA GRZYBY

Ludzie zbierają grzyby dosłownie wszędzie! W lesie na Widzewie, Olechowie, na Zdrowie, na Lublinek, pod Bełchatowem, w Tuszynie, w Łagiewnikach, w okolicach Chechła, w Arturówku, pod Aleksandrowem Łódzkiem, pod Zgierzem, w lasach lutomierskich, pabianickich, sieradzkich,.

Ciepło i wilgoć sprzyjają prawdziwemu wysypowi grzybów w naszych lasach.

. Niektórzy wybierają się gdzieś dalej, do Widawy, do Łasku, Zduńskiej Woli albo jeszcze dalej , do Borów Tucholskich, Puszczy Noteckiej, okolic Szczecina, Koszalina, Zatoki Gdańskiej, terenów Warmii i Mazur, Włocławka, Płocka, Radomia, Inowłodza, Spały, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy, a na południu – najdalszych krańców Podkarpacia

Tereny mokradłowe sprzyjają grzybobraniu. Najlepiej jechać w lasy z torfowiskami, raczej iglaste albo iglasto-brzozowe, gdzie występuje dużo mchu – bo on utrzymuje wilgoć w podłożu, a także w lasy nad wodami.

GDZIE NA GRZYBY I KIEDY

Grzyby można zjeść duszone ze śmietaną i cebulką, smażone z jajecznicą lub ususzyć. Jest multum przepisów z grzybami. najważniejsze, żeby umieć je zbierać i do lasu wybrać się z kimś, kto na tych grzybach się zna, lub z odpowiednim poradnikiem.

KIEDY PÓJŚĆ NA GRZYBY

Czas na grzybobranie rozpoczęty!

OBJAWY ZATRUCIA GRZYBAMI

Grzybiarze wyruszą do lasów, ale muszą uważać co zbierają. Zatrucie grzybami w niektórych przypadkach bywa śmiertelne. Pierwsze objawy zatrucia grzybami, po ok 3-6 godzin od zjedzenia to bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka.
Niektóre gatunki grzybów mogą powodować zaburzenia świadomości, poty, halucynacje, przyspieszone lub spowolnione bicie serca, rozszerzenie lub zwężenie źrenic i drżenie mięśni.
Trucizna zawarta w grzybach uszkadza wątrobę – im szybciej poszkodowany trafi do lekarz,a tym większa szansa na uratowanie lub wyleczenie.

Stanowcza większość śmiertelnych zatruć spowodowana jest zjedzeniem muchomora sromotnikowego. W przypadku tego grzyba pierwsze objawy pojawiają się bardzo późno – zwykle 8 do 12 godzin od zjedzenia, ale może to być nawet dopiero na drugi dzień. Po pewnym czasie pojawia się poprawa samopoczucia, po której następuje ponowne pogorszenie i często zgon.

PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZATRUCIA GRZYBAMI

Najważniejsza jest szybka reakcja. Można sprowokować wymioty, zebrać to do analizy w laboratorium, wezwać pogotowie i pojechać do szpitala.

PORADY, NA CO UWAŻAĆ, BY NIE ZATRUĆ SIĘ GRZYBAMI

Jeśli mamy wątpliwości, jaki to grzyb - NIE ZBIERAJMY GO i NIE JEDZMY!
- nie jedzmy grzybów nieprzetworzonych, np ze słoika, niewiadomego pochodzenia
- nie zbierajcie grzybów z blaszkami
- nie podawajcie grzybów małym dzieciom, bo są ciężkostrawne, a nawet niewielkie zatrucie może skończyć się tragicznie
- nie zbierajcie gatunków młodych grzybów, żeby nie pomylić gatunku
- przed wyprawą do lasu poznajcie gatunki grzybów, które w nim występują – niektóre z nich mogą być trujące albo objęte ochroną gatunkową;
- zbierajcie tylko te grzyby, co do których jesteście pewni, że są jadalne
- grzyby należy zbierać ręcznie, wykręcając je z podłoża, a miejsce po nich przykryć mchem lub ściółką leśną, aby odsłonięta grzybnia nie wysychała-
- po zerwaniu najlepiej wkładać je do przewiewnych koszy lub łubianek, nigdy do plastikowych toreb czy wiader, ponieważ bez dostępu powietrza mogą się w nich wytworzyć toksyny, szkodliwe dla zdrowia
- przed spożyciem dokładnie umyć grzyby, ponieważ pobierają z podłoża zanieczyszczenia
- nie zbierać grzybów znajdujących się pod ochroną i nie niszczyć niejadalnych oraz trujących gatunków.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Jak bezpiecznie zbierać grzyby i się nie zatruć2