MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto pomaga pozbyć się dymiących kominów

Jacek Zemła
Takie obrazki to niestety codzienność w starej części miasta. Można to zmienić...
Takie obrazki to niestety codzienność w starej części miasta. Można to zmienić... jaz
Zgierz na poważnie zabiera się za walkę ze smogiem. Liczba skarg na zadymione powietrze w centrum oraz coraz większa ilość pacjentów leczących się na choroby górnych dróg oddechowych sprawiły, że urzędnicy postanowili ułatwić mieszkańcom wymianę węglowych pieców na nowocześniejsze źródła ciepła.

W poniedziałek spotkanie w sprawie dopłat do wymiany pieców Można dostać zwrot do 40 procent kosztów.

Dym przyczyną wielu chorób i raka

W najbliższy poniedziałek, 13 lutego o godzinie 17, w Urzędzie Miasta Zgierza odbędzie się spotkanie dla osób zainteresowanych pozyskaniem dotacji na wymianę źródeł ciepła na proekologiczne. Podczas spotkania, doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przedstawią zasady udzielania dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Dofinansowanie może wynieść do 40 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, do których należą: koszty przygotowania niezbędnych projektów i dokumentacji; koszty zakupu i montażu fabrycznie nowych urządzeń do produkcji energii, w tym ze źródeł odnawialnych, wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem; koszty demontażu istniejących instalacji i urządzeń; koszty robót budowlanych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia; koszty wykonania lub modernizacji wewnętrznej instalacji c.o. lub c.w. wraz z materiałami; koszty wykonania przyłącza i instalacji gazowej;koszty budowy węzła cieplnego oraz koszty wykonania przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dofinansowanie można uzyskać do przedsięwzięcia polegającego na likwidacji lokalnych źródeł ciepła tj. indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, kotłowni zasilających kilka budynków oraz ich zastąpienie przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła (w tym pompy ciepła oraz paleniska i palniki). Można też ubiegać się o dopłatę do podłączenia istniejących obiektów, ogrzewanych dotychczas ze źródeł lokalnych, do sieci ciepłowniczej, wykonanie węzła cieplnego oraz wykonanie lub modernizację wewnętrznej instalacji c.o. i ciepłej wody.

Tylko domy prywatne
Program dopłat przeznaczony jest wyłącznie dla osób fizycznych.

Dym z kominów jest mieszaniną gazów, cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Zawiera m.in. siarkę, metale ciężkie, rakotwórcze dioksyny oraz drobny pył. Jego wdychanie jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, może być przyczyną wielu chorób, w tym raka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany