Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dobrać pompę ciepła, by była opłacalna? Uważaj na te oszustwa i fake newsy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Pompy ciepła mogą być montowane bez fotowoltaiki, jednak połączenie tych dwóch instalacji pozwoli znacząco obniżyć rachunki.
Pompy ciepła mogą być montowane bez fotowoltaiki, jednak połączenie tych dwóch instalacji pozwoli znacząco obniżyć rachunki. freepik
W ostatnim czasie na rynku pomp ciepła przybywa specjalistów, zajmujących się montażem tych urządzeń. Niestety, wśród nich pojawiają się osoby niekompetentne oraz oszuści, którzy wykorzystują niewiedzę klientów, dobierając i montując te urządzenia w sposób nieprawidłowy. To potem prowadzi do wielu problemów i znacząco podbija koszty eksploatacji. Jak zatem bezpiecznie kupić pompę ciepła, by była wydajna i opłacalna?

Spis treści

Pompa ciepła to urządzenie pobierające nieograniczone ciepło z otoczenia (z powietrza lub ziemi), które następnie ogrzewa i wykorzystuje do pogrzania wody oraz ogrzewania budynku. Rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na oferowane programy dopłat, ale także niższe koszty eksploatacji.

Ostatnio przybywa jednak doniesień o tym, że pompy ciepła generują bardzo wysokie koszty, szczególnie w okresie grzewczym. Pojawiają się nawet stwierdzenia, że lepiej pozostać przy starym źródle ciepła, gdyż ogrzewanie gazem lub węglem będzie tańsze. Co zatem sprawia, że część klientów narzeka na rosnące rachunki?

Czy pompa ciepła jest droga w utrzymaniu?

Jak wskazują eksperci z firmy Wolatair, zajmującej się montażem pomp ciepła, ogrzewanie domu tym urządzeniem zazwyczaj będzie opłacalne, choć są pewne wyjątki. Czasem zdarza się, że oszuści lub osoby bez odpowiedniej wiedzy dobierają najtańsze pompy, nieprzystosowane do budynku i strefy klimatycznej, a to wiąże się potem ze sporymi kłopotami.

– Niezależnie od tego, czy wybierzemy najlepiej sprzedający się rodzaj pompy powietrze-woda, czy też inny typ, od samego początku warto wiedzieć, że wybierając spośród produktów naprawdę najwyższej jakości, parametry i ceny pomp ciepła będą się różnić minimalnie. Kluczowe znaczenie będzie mieć m.in. to, w jaki sposób pompa ciepła jest serwisowana oraz czy urządzenie będzie dopasowane do naszych potrzeb – informują eksperci Woltair.

Warto też pamiętać, że pompa ciepła powinna być dopasowana do budynku. W starszych domach przed montażem konieczne będzie ocieplenie ścian, dachu, stropów czy uszczelnienie okien i drzwi. Istotne jest także to czy w mieszkaniu zamontowano system rekuperacji, znacznie ograniczający straty ciepła. Jeśli zatem nieruchomość nie zostanie odpowiednio przygotowana, ciepło zacznie szybko uciekać, a rachunki rzeczywiście wzrosną.

– Pompy ciepła nie są droższe w utrzymaniu od standardowych źródeł energii ogrzewających nasze domy. Ważne jest, by nie próbować dobierać tych urządzeń na własną rękę. Najlepiej poradzić się firmy albo dwóch, żeby dobrała urządzenia, skalkulowała ewentualne koszty przebudowy instalacji, dopasowała urządzenia w sposób optymalny, uwzględniając parametry budynku i instalacji. Po przeprowadzeniu takiej analizy eksploatacja pompy ciepła nie powinna być droższa niż konwencjonalne źródło energii, a wręcz przeciwnie okaże się, że eksploatacja jest tańsza, zajmuje mniej czasu, mamy większą kontrolę nad źródłem, możemy optymalizować parametry ogrzewania, co za tym idzie, będziemy mieli większy komfort – zaznacza w rozmowie ze Strefą Biznesu Mirosław Diaczek, właściciel firmy MDC Multisystem, zajmującej się integracją systemów grzewczych.

W obniżeniu rachunków może też pomóc fotowoltaika. Warto jednak pamiętać, że montaż takiej instalacji nie jest koniecznością, a jedynie dodatkową możliwością, która pozwoli obniżyć rachunki.

– Błędne jest także stwierdzenie, że jeśli chcemy mieć pompę ciepła, musimy mieć fotowoltaikę. Oczywiście jest ona bardzo pomocna, ale sama w sobie jest źródłem, które obniża koszty ogółem dla naszego budynku. Fotowoltaika nie jest koniecznością, lecz sposobem na obniżenie rachunków – dodaje nasz rozmówca.

Przeczytaj również:Dopłaty na pompę ciepła – ile można zyskać i jakie warunki trzeba spełnić?

Jak wybrać firmę montującą pompy ciepła?

Wysoka jakość oraz klasa energetyczna pompy są istotne, ale nie wystarczą, by cała instalacja działa prawidłowy i wydajny sposób. Istotny jest także odpowiedni montaż, co czasem bywa wyzwaniem, gdyż wykwalifikowanych specjalistów w tej branży nadal brakuje.

– W przeciwieństwie do fotowoltaiki instalacja pomp ciepła wymaga szerszej wiedzy specjalistycznej. Instalator powinien posiadać wiedzę z takich dziedzin budownictwa jak elektryka, hydraulika, automatyka, ogrzewanie i chłodzenie. Montaż pompy ciepła wiąże się z dużą ingerencją w budynek i integracją z jego obiegami elektrycznymi i grzewczymi. Nieprawidłowo wykonany może spowodować zwiększone koszty użytkowania, niedogrzanie budynku czy powtarzające się awarie. Przygotowanie do tak złożonej roli nie jest więc proste i szybkie w realizacji – wyjaśnia firma Woltair.

Przed wybraniem firmy instalatorskiej warto zachować ostrożność i zweryfikować dotychczasowe projekty wykonane przez danych specjalistów. W uniknięciu oszustów pomoże natomiast zweryfikowanie przedsiębiorstwa w publicznych rejestrach np. CEiDG, REGON, KRS czy Portal podatkowy.

Pompa ciepła a państwowe dofinansowanie

Osoby, które chcą kupić pompę ciepła, mogą skorzystać z dotacji, jednak warto pamiętać, że środki te zwykle trafiają na konto firmy zajmującej się montażem instalacji. To niestety wiąże się z różnego rodzaju nadużyciami.

– Liczne są przypadki, w których dana firma instalatorska kupuje jeden rodzaj pompy i oferuje go klientowi – pomimo że urządzenie nie jest np. dostosowane do warunków panujących w konkretnym budynku. Nie brakuje też sytuacji, gdzie firmy pobrały zaliczkę na inwestycję i słuch po nich zaginął – ostrzegają eksperci.

Klienci, którzy chcą w pełni świadomie wybrać odpowiednie urządzenia, mogą też skorzystać z Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów. Na liście sporządzonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można znaleźć listę pomp ciepła, które będą oszczędne, a także dostosowane do polskich warunków klimatycznych.

Czy pompy ciepła zostaną zakazane?

W ostatnim czasie krąży wiele fałszywych informacji dotyczących planów UE dotyczących wycofania z rynku cieplarnianych czynników gazowych. Do 2026 roku z urządzeń zniknąć mają fluorowane gazy (tzw. F-gazy) stosowane w pompach ciepła czy klimatyzacjach.

Warto jednak podkreślić, że większość producentów tych urządzeń przygotowana jest na wdrożenie naturalnych czynników chłodniczych, które pozwolą zastąpić gazy fluorowane. Co więcej, większość pomp typu powietrze-woda jest już przystosowana do zmian, gdyż korzysta z naturalnego czynnika chłodniczego, czyli propanu, który nie zalicza się do gazów fluorowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dobrać pompę ciepła, by była opłacalna? Uważaj na te oszustwa i fake newsy - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany