Maurycy i Hawranek stanęli przy zoo [ZDJĘCIA, FILM]

  Maurycy i Hawranek stanęli przy zoo [ZDJĘCIA, FILM]

  (ei24)

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Maurycy i Hawranek stanęli przy zoo [ZDJĘCIA, FILM]
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Maciej Stanik

  Przed wejściem do łódzkiego ogrodu zoologicznego odsłonięto w sobotę rzeźbę przedstawiającą Maurycego i Hawranka - głównych bohaterów jednego z seriali animowanych dla dzieci. To kolejny mini-pomnik na szlaku "Łódź Bajkowa".
  Maurycy i Hawranek - odsłonięcie rzeźby

  Rzeźba przedstawiająca Maurycego i Hawranka, podobnie jak inne rzeźby na bajkowym szlaku, ma metr wysokości i jest wykonana z brązu. Jej autorem jest Marcin Mielczarek.

  Dariusz Zawilski, jeden z reżyserów serialu, ma nadzieję, że dla dzieci odwiedzających ZOO stojąca przed nim rzeźba będzie zachętą do poznania zapomnianych już trochę, ale niezwykle barwnych przygód Maurycego i Hawranka. "To dwóch bardzo fajnych i sympatycznych łobuziaków, broniących leśne zwierzątka przed bardzo złym czarownikiem, którego potrafią wywieźć w pole" - powiedział Zawilski.

  Wyprodukowany przez Se-ma-fora lalkowy serial "Maurycy i Hawranek" powstał w latach 1986-1990, na podstawie książki Zbigniewa Żakiewicza "Dwaj dzielni z Plimplańskiego lasu". Składa się z 13 odcinków, w których dwójka bohaterów poznaje zwyczaje zwierząt i tajemnice lasu. Ścieżkę dźwiękową bajki stworzył zespół Pod Budą.

  "Maurycy i Hawranek" to już ósma z kultowych bajek łódzkiego Se-ma-fora, która doczekała się mini-rzeźby z wizerunkiem głównych bohaterów. Wszystkie tworzą szlak turystyczny "Łódź Bajkowa", którego historia rozpoczęła się 24 października 2009 roku. Tego dnia na głównej ulicy Łodzi, Piotrkowskiej, odsłonięto pierwszy "bajkowy mini-pomnik" upamiętniający serial "Miś Uszatek".

  Później w różnych miejscach Łodzi stanęły rzeźby upamiętniające seriale: "Pingwin Pik-Pok", "Dziwny Świat Kota Filemona", "Zaczarowany ołówek", "Plastusiowy pamiętnik", "Trzy misie" i "Przygód kilka Wróbla Ćwirka".

  "Te małe, sympatyczne postacie pojawiają się w takich miejscach, które łodzianie, a przede wszystkim dzieci, chętnie odwiedzają. Te bajki mają promować fajne miejsca w Łodzi" - powiedziała wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak.

  Docelowo szlak "Łódź bajkowa" ma mieć 17 mini-rzeźb. Do odsłoniętych już małych pomników wkrótce dołączą kolejne, przypominające bohaterów seriali: "Ferdynand Wspaniały", "Kasztaniaki", "Kolorowy świat Pacyka", "Mordziaki", "Muminki", "Przygody misia Colargola", "Czarnoksiężnik z krainy Oz" i "Zajączek Parauszek" oraz film "Piotruś i wilk".

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niestety:(

  htrdhtr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Postacie zostały ustawione w pozycji symbolizującej triumf "tęczowej zarazy"?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głodnemu chleb na myśli.

  Wapniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Masz Pan, Panie htrdhtr, spaskudzoną wyobraźnię, są jeszcze na świecie ludzie, którzy się nie dopatrują wszędzie tęczowej zarazy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo