Masakrowanie skwerów i trawników, czyli dzikie parkingi w Łodzi [zdjęcia]

Krzysztof Spychała
Po łagodnej, ale mokrej zimie stan skwerów i trawników w wielu miejscach Łodzi woła o pomstę do nieba. Zwłaszcza tych, które znajdują się w pobliżu instytucji czy urzędów, na przykład przy ul. Milionowej za al. Rydza Śmigłego.

* Przy urzędach i miejskich instytucjach brakuje miejsc postojowych
* Kierowcy parkują na każdym skrawku wolnego terenu Tam wiosną się nie zazieleni...

- W dawnym wieżowcu „Próchnika” ulokowały się biura, nieco dalej jest urząd pracy i kilka innych firm, a po obu stronach ulicy dawne pasy zieleni zamieniły się albo w klepiska, albo w rozjeżdżone przez auta grzęzawiska - mówi Andrzej Woliński, mieszkaniec pobliskiej ul. Częstochowskiej.

Faktycznie, ul. Milionowa jest gęsto zastawiona samochodami. Po lewej stronie auta parkują na resztkach szerokiego trawnika, ciągnącego się wzdłuż ogródków działkowych, po prawej zajmują każdy skrawek miejsca między krawężnikiem a chodnikiem. Można mieć pretensje do kierowców, że zniszczyli tam zieleń, ale trzeba również do miejskich władz, że od lat nie zadbały choćby o utwardzenie terenu i wyznaczenie nawet prowizorycznego parkingu. Bo na tym przy Powiatowym Urzędzie Pracy ledwo się mieszczą auta urzędników.

Na ul. ks. Skorupki, między ulicami Potza a Radwańską, chodnik od jezdni oddzielał kiedyś wąski trawnik. Dziś jest to to połać zbitej ziemi, na której wiosną nie pojawi się nawet źdźbło trawy. Wprawdzie po prawej stronie parkować nie wolno, ale nikt na to nie zważa, zwłaszcza podczas targowych imprez. Piętrowy parking nieopodal zamknięto ze względu na zły stan techniczny.

W pobliżu, w al. PCK przy Wólczańskiej, jest jeszcze parking, który z kolei śmiało można zaliczyć do skandalicznych łódzkich atrakcji: od lat niemal w samym centrum miasta i o rzut kamieniem od Piotrkowskiej mamy miejsce, gdzie właściciele aut terenowych mogą sprawdzić możliwości swoich maszyn. Próbę zaparkowania odradzamy...

Czytaj także w Expressie Ilustrowanym:
WIELKANOC 2016: GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW W SOBOTĘ I W ŚWIĘTA

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Gwiazdy o przygotowaniach do świąt (autor Agencja TVN/x-news)