MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynek dawnego kina Bałtyk w Łodzi znowu ożyje kulturą

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do gmachu dawnego kina Bałtyk w Łodzi ponownie wróci życie. Wkrótce w tym miejscu powstanie Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.

Będący w gestii Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi budynek dawnego kina Bałtyk został przekazany, na mocy uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego, w akcie darowizny Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Miejsce to ma się teraz przeobrazić w nowoczesne Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.

- Tworzymy zupełnie nowe rozwiązanie, które jest ucieczką Filharmonii Łódzkiej w przyszłość - podkreśla Tomasz Bęben, dyrektor FŁ. - Powstanie eksplodujące pomysłami i intensywną działalnością edukacyjną miejsce spotkań wszystkich zainteresowanych muzyką oraz szerzej - kulturą.

Finansowanie Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego zostało wynegocjowane przez Urząd Marszałkowski z Komisją Europejską w Brukseli. Inwestycja została wpisana w wieloletni program finansowania, a jej całościowy koszt wyceniony został na niemalże 101 milionów złotych.

- Pięćdziesiąt milionów zagwarantowała Komisja Europejska, pozostałą kwotę musieliśmy zabezpieczyć w budżecie województwa - wyjaśnia Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. - To niebagatelna kwota, ale zależy nam, by do tego budynku wróciło życie kulturalne.

Projekt przebudowy budynku dawnego kina Bałtyk zakłada m.in. powstanie sali koncertowej średniej wielkości z estradą dla około 70 muzyków wyposażonej w profesjonalne nagłośnienie z zachowaną funkcją kinową, która oddzielona będzie od foyer grodziami akustycznymi, separowanych dźwiękowo sal warsztatowych oraz sal prób sekcyjnych, sklepiku, interaktywnej ekspozycji (jednym z jej bohaterów będzie Artur Rubinstein), kawiarni. Projekt przewiduje również przygotowanie przestrzeni wypełnionej zielenią, która ma przekształcić zaplecze techniczne Filharmonii (gdzie obecnie działa parking) w podwórzec.

Gmach przy ulicy Narutowicza (dawniej Dzielnej) został wzniesiony na przełomie 1879-1880 roku przez fabrykanta Ignacego Vogla - najpierw służył jako sala taneczna, a w 1882 roku przebudowany został przez Otto Gehliga na Teatr Thalia, mogący pomieścić nawet tysiąc widzów. Trzykondygnacyjny budynek w stylu neorenesansowym przyciągał uwagę wyjątkową fasadą z trójarkadowym portykiem podkreślającym wejście i attyką z napisem Thalia Theater.

- W przestrzeni foyer pragniemy przywołać pamięć fasady właśnie Teatru Thalia - dodaje Tomasz Bęben.

Przed przystąpieniem do prac budowlano-remontowych zostanie rozpisany konkurs architektoniczny, a prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku. Inwestycja ma być oddana do użytku w połowie 2028 roku.

- Jestem przekonany, że Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego odpowie na wyzwania współczesności, przyciągnie do Filharmonii i wyedukuje w ciągu następnych kilkudziesięciu lat nowych melomanów - zauważa Tomasz Bęben. - Nowi, młodzi odbiorcy potrzebują szybkich reakcji, natychmiastowego dzielenia się doznaniami, zupełnie odmiennych sposobów poznawania muzyki. Czasy się zmieniają, wszystko to zostanie uwzględnione w programie Centrum. Czeka nas trudny plac budowy, sporo kłopotów, ale mam nadzieję, że także szczęśliwe zakończenie.

Dyrektor Filharmonii Łódzkiej przypomina, iż pierwszy list zawierający koncepcję utworzenia w budynku przy ulicy Narutowicza centrum edukacyjnego został przesłany do Urzędu Marszałkowskiego w 2014 roku.

Przypomnijmy, że popularne kino „Bałtyk” zostało zamknięte we wrześniu 2015 roku. Od tamtego czasu różne prywatne i publiczne instytucje (m.in. Teatr Powszechny w Łodzi) zgłaszały się ze swoimi pomysłami na zagospodarowanie gmachu. W końcu jeden z planów ma się ziścić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budynek dawnego kina Bałtyk w Łodzi znowu ożyje kulturą - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany