Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandat za rozmowę przez telefon. Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Rozmowa przez komórkę podczas jazdy jest nie tylko niedozwolona, ale też groźna dla uczestników ruchu.
Rozmowa przez komórkę podczas jazdy jest nie tylko niedozwolona, ale też groźna dla uczestników ruchu. Mariek Weckwerh
Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście na drodze gotowe. Tak bywa, gdy kierowca rozmawia, SMS-uje lub odbiera informacje przez telefon komórkowy.

Mandat za rozmowę przez telefon.

Już przed kilkoma dziesiątkami lat w autobusach i tramwajach wisiała tabliczka „Rozmowa z kierowcą podczas jazdy zabroniona!”.

- Bardziej niebezpieczna jest rozmowa przez telefon, a zwłaszcza wysyłanie i odbieranie SMS-ów, gdy wzrok odwracany jest od drogi - wyjaśnia podkom. Joanna Karpińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Wielu kierowców nie pamięta o tych podstawowych zasadach, ryzykuje. Ale statystyka z dróg naszego regionu napawa lekkim optymizmem - w ubiegłym roku było lepiej niż w 2015. To świadczy o tym, że coraz więcej właścicieli aut montuje urządzenia głośnomówiące, które są legalnym wyposażeniem.

Mandat za rozmowę przez telefon. Ile kosztuje?

W 2015 roku kujawsko-pomorska policja ujawniła 6 tys. 716 przypadków nielegalnego korzystania z telefonu komórkowego, w ubiegłym - 5 tys. 103.

Ale to tak zwany szczyt góry lodowej, bo widok rozmawiającego przez to urządzenie kierowcy jest bardzo powszechny.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przez Instytut Transportu Samochodowego i firmę Heller Consult wynika, że z telefonów komórkowych korzysta podczas jazdy 4,1 proc. kierowców aut osobowych (próba objęła 102 096 kierujących).

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Najwyższy wskaźnik zanotowano w województwach: dolnośląskim (7,2 proc.), mazowieckim (6,0) i pomorskim (5,8).

Najniższy w województwach: warmińsko-mazurskim (2,2 proc.), lubuskim (2,3) i łódzkim (2,9). Najczęściej wykroczenie popełniają wrocławscy kierowcy (7,6 proc.), warszawscy (6,7) i krakowscy (6,3), a najrzadziej w Zielonej Górze (1,8), Olsztynie (2,2) i Łodzi (2,9).

Mandat za rozmowę przez telefon 2017

- Eksperci potwierdzają, że trzymając w ręku telefon, kierowca nie ma możliwości chwycenia pewnie kierownicy, włączenia kierunkowskazu czy zmiany biegu. To samo dotyczy pisania SMS-ów - mówi Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Kierowcy, głównie młodzi, uważają, że przyciśnięcie kilku klawiszy w telefonie zajmie mniej czasu niż rozmowa. Zapominają przy tym, że podczas pisania spogląda się na ekran telefonu, a przez to nie patrzy na drogę.

Zapomniał o tym polski kierowca ciężarówki jadący ostatniego lata trasą A3 w Anglii.

30-latek zajęty był zmienianiem muzyki w swojej komórce. Wystarczyła chwila, gdy nie patrzył na drogę, by uderzył w zwalniające przed nim auta osobowe. Zginęły jadące nimi cztery osoby, a pięć zostało rannych. Sąd nie miał wątpliwości, że jest winny i skazał go na 10 lat więzienia.

Mandat za rozmowę przez telefon. Ile punktów karnych?

- To wykroczenie ujawniane jest przez funkcjonariuszy podczas codziennej służby, choć czasem prowadzimy akcje ukierunkowane specjalnie na ten problem - wyjaśnia podinsp. Maciej Zdunowski, szef wojewódzkiej drogówki. - Niezdyscyplinowani kierowcy wypatrywani są przez załogi oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów oraz przez ustawiane przy drogach patrole, często przez lornetkę, także nagrywani przez wideorejestratory.

Policja drogowa w Kujawsko-Pomorskiem nie używa do tego dronów (nawet ich nie ma). Jak wyjaśnia Zdunowski, te byłyby mało przydatne, zwłaszcza w pobliżu Bydgoszczy i Torunia, gdzie znajdują się lotniska. Ruch dronów wymaga specjalnych pozwoleń.

Prawo o ruchu drogowym mówi: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Policjanci przypominają zatem, że jedyne, co można zrobić, to zastosowanie urządzeń głośnomówiących lub słuchawek połączonych z mikrofonem. Za naruszenie przepisu grozi 200-złotowy mandat i 5 punktów karnych.

W liczbach

  • W 2013 r. na drogach województwa kujawsko-pomorskiego policja ujawniła 3015 przypadków niezgodnego z prawem używania telefonów komórkowych, w 2014 - 4913, w 2015 - 6716, w 2016 - 5103
  • Badanie ITS i Heller Consult pokazuje, że z telefonów korzysta podczas jazdy więcej kobiet (4,8 proc.) niż mężczyzn (3,9 proc.). Są to głównie osoby młode (18-24 lata), zaś najmniej rozmawiają osoby starsze (61 lat i więcej). Więcej kierujących samochodami osobowymi korzystało z telefonów na obszarze zabudowanym (4,4 proc.) niż na niezabudowanym (3,6 proc.), a biorąc pod uwagę rodzaj drogi - najczęściej na drogach w miastach wojewódzkich (4,5 proc.). Najrzadziej wykroczenie popełniane jest na drogach ekspresowych i powiatowych (2,9 proc.). Wskaźnik obejmujący kierujących pozostałymi pojazdami (ciężarowymi, dostawczymi, motocyklami, motorowerami i rowerami) wyniósł 5,4 proc

Pogoda na dzień (04.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mandat za rozmowę przez telefon. Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy? - Gazeta Pomorska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany