MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadza darmowe bilety dla uczniów i studentów. Nowe połączenia, nowy tabor i zerowy bilet do 26 lat

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Łódzka Kolej Aglomeracyjna rozszerza siatkę swoich połączeń i wprowadza nowatorską ofertę dla uczniów i studentów zamieszkałych w województwie łódzkim. Od 1 lipca będą oni mogli nieodpłatnie jeździć pociągami i autobusami ŁKA na terenie województwa. Wystarczy że pobiorą tzw. zerowy bilet, a przy kontroli okażą ważna legitymację. Nowa oferta będzie obowiązywać w pociągach jak i autobusach dowozowych ŁKA.

Wczoraj na Widzewie zaprezentowano dwa nowe busy, które będą wozić pasażerów na trasach łączących dworce kolejowe w regionie z większymi miejscowościami, pozbawionymi dostępu do kolei. Busów będzie docelowo 14, a ich zakup sfinansowano ze środków Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Na razie stworzyliśmy 5 tras dowozowych, z których z miesiąca na miesiąc korzysta coraz więcej osób – mówi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – Ta sieć będzie rozwijana i zagęszczana, kolejne miejscowości będą w najbliższym czasie komunikowane z pociągami za pomocą autobusów i busów. W ten sposób ułatwiamy mieszkańcom poruszanie się, realizowanie swoich życiowych potrzeb i planów. Zwalczamy wykluczenie komunikacyjne w małych miejscowościach, ułatwiając dojazd do pracy, szkoły, na uczelnię, do lekarza czy w celach rozrywkowych do stolicy województwa.

ZOBACZ ZDJĘCIA

ŁKA zapowiada w tym roku rozszerzenie siatki połączeń kolejowych o pociągi weekendowe do Częstochowy przez Zduńską Wolę Karsznice i Chorzew Siemkowice oraz do Kielc poprzez przedłużenie istniejących pociągów do Skarżyska Kamiennej. Przybędzie też kursów weekendowych na trasach już obecnie istniejących - do Kutna czy Piotrkowa. Spółka ma zamiar uruchomić także kolejne linie dowozowe autobusowe - w planach jest m.in. linia Pabianice - Lutomiersk oraz Brzeziny - Bedoń - Wola Rakowa.

– Otrzymujemy wiele wniosków od pasażerów o wydłużenie bądź stworzenie nowych połączeń i reagujemy na nie – mówi prezes ŁKA Janusz Malinowski. – Tak było np. w przypadku wydłużenia trasy Łódź - Skarżysko-Kamienna do Kielc, o co zabiegali m.in. studenci. I taka trasa powstanie od grudnia 2024 roku. Nasze plany ogranicza tylko liczba taboru jak i przepustowość niektórych linii. Mamy obecnie 39 pociągów, kolejne już zamówiliśmy i są w trakcie produkcji. Nasz tabor jak i siatka połączeń będą więc sukcesywnie rozwijane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany