MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź szykuje się na burze i ulewy. Pobudowano ogromne zbiorniki, aby łapać nadmiar wody. Czy to wystarczy? Zmieści się tu 40 milionów litrów

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Łodzi działa już nowa instalacja, która przejmuje nadmiar deszczówki i usuwa z niej więcej zanieczyszczeń. Jednym z najbardziej imponujących elementów inwestycji była budowa olbrzymich zbiorników retencyjnych.

W efekcie zmian klimatu wiosną i latem Łódź coraz częściej nawiedzają ulewy i burze. Podczas intensywnych opadów ogromne ilości wody płyną kanałami do Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Zdarza się, że ta nie jest w stanie przyjąć takiej masy wody. W obliczu nowych wyzwań potrzebne były nowe rozwiązania. Zdecydowano o budowie dwóch ogromnych zbiorników retencyjnych, które przechwytują nadmiar deszczówki. Mniejszy ma pojemność około 15 tys. m3, większy – aż 25 tys. m3. Jednorazowo są w stanie zgromadzić nawet 85 proc. wody spływającej z miasta w czasie ulewy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Inwestycja w GOŚ ma przede wszystkim wymiar ekologiczny - pozwoli sprawniej usuwać zanieczyszczenia z deszczówki, w której mogą znajdować się, chociażby substancje ropopochodne i metale ciężkie. Do tego służą specjalne instalacje. Po ustaniu opadów woda ze zbiorników przepompowywana jest do urządzeń, które mają za zadanie wyłapać wszystkie nieczystości – najpierw mechanicznie, a później z zastosowaniem metod biologicznych, czyli pożytecznych bakterii i mikroorganizmów, które usuwają np. nadmiar azotu i fosforu. Tak oczyszczona woda w końcu może zasilić rzekę Ner.

– Zbiorniki retencyjne są jedynie częścią całej inwestycji. Kluczową rolę odgrywa tu nowoczesna instalacja, która zmniejsza ilość zanieczyszczeń w wodzie. Dodatkowo poprawia nasz bilans energetyczny. Dzięki tym procesom technologicznym zwiększyliśmy produkcję biogazu, co pozwoliło nam ograniczyć koszty oczyszczania ścieków – mówi Jacek Berek, zastępca dyrektora GOŚ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany