Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kreatywni seniorzy z Łodzi wymyślili słuchowisko. Chcą wspierać innych seniorów przeżywających trudności życiowe

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wspólne zdjęcie w dniu premiery słuchowiska.
Wspólne zdjęcie w dniu premiery słuchowiska. MOPS
"SłówSŁUCHAJ" to nowe słuchowisko, którego autorami są pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu "Senior+" przy ul. Sienkiewicza 79 w Łodzi. W niezwykłym projekcie wsparła ich Marta Nowacka, edukatorka i animatorka kultury .

Niezwykle osobisty projekt stworzyli seniorzy z placówki przy ulicy Sienkiewicza 79 w Łodzi. Wśród nich znaleźli się:

  • Stefan Wachnik
  • Irena Kijek
  • Zofia Rażniewska
  • Krystyna Niesiołowska
  • Barbara Stępka
  • Ryszard Szubielski
  • Teresa Kotynia
  • Edmund Wieczorek
  • Barbara Legl
  • Krzysztof Witkowski

Seniorzy sami napisali sceny do słuchowiska, częściowo opierając się na swoich biografiach i ważnych momentach ze swojego życia, ale też używając wyobraźni i tworząc fikcyjne fabuły, które Marta Nowacka połączyła w spójny scenariusz. Przed premierą aktorzy wzięli udział w warsztatach z udziałem aktorki, ćwicząc emisję głosu oraz interpretację scen. Świeżo nabyte umiejętności aktorskie wykorzystali w profesjonalnym studiu nagrań.

Wśród opowiedzianych historii jest i ta o miłości. A jej bohaterowie Basia i Mundek to pensjonariusze placówki. Państwo poznali się na codziennych spotkaniach i szybko poczuli do siebie coś więcej. teraz udowadniają, że miłość po osiemdziesiątce wcale nie jest mniej romantyczna i ekscytująca niż w młodszym wieku. I chętnie o niej opowiedzieli stając się jednymi z bohaterów słuchowiska. Do słuchowiska trafił też wiersz ojca jednej z pensjonariuszek placówki. Mężczyzna zginął w obozie w Dachau w 1945 roku. Ten wiersz - „Tęsknota za ojczyzną” – przysłał w swoim ostatnim liście. Bardzo dobrze oddaje on tęsknotę więźniów za Polską i rodziną.

Wspólna praca nad projektem spowodowała, że bardzo się otworzyliśmy na siebie. Każdy z nas miał jakieś przeżycia, opowiadał o sobie i z tego wszystkiego pani Marta zrobiła przepiękne słuchowisko” – mówi pani Basia, jedna z aktorek i autorek słuchowiska.

Z kolei zdaniem pana Krzysztofa:

Marta Nowacka potrafiła dotrzeć do zakamarków duszy uczestników i niejednokrotnie „otworzyć pęknięte serce, by wypuścić z niego trochę bólu”

Zaprosiłam seniorów do dwumiesięcznego procesu arteterapeutycznego – spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu na warsztatach, podczas których rozmawialiśmy o najważniejszych dla człowieka wartościach – pokoju, szczęściu, miłości. Tłumaczyliśmy różne zjawiska i dyskutowaliśmy. Dopiero w trakcie tych warsztatów wyłonił się temat słuchowiska – zdecydowaliśmy, że będzie nim miłość” – wyjaśnia Marta Nowacka.

Pomysłodawczyni projektu Marta Nowacka była odpowiedzialna również za reżyserię i scenariusz. Realizacji dźwięku podjęli się Hubert Tymiński, Maciej Sztąberek, Adrian Balcerczyk, a całość zmontowali: Hubert Tymiński, Adrian Balcerczyk. Produkcja: Soundsitive Studio. Słuchowisko miało swoją premierę w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza 79 w Łodzi jako jedno z pierwszych wydarzęń nowego roku 2024.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany