Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W teatrze Pinokio w Łodzi spotkały się dwa pokolenia, wyszła z tego niezła wystawa na temat naszego miasta WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
W teatrze Pinokio otwarto wystawę prac plastycznych, która kończy pro społeczny projekt „Tu i teraz! Miasto Potwór”. Trzon tego przedsięwzięcia stanowił przygotowany przez aktorów spektakl adresowany do seniorów i dzieci, a w ramach refleksji po jego obejrzeniu odbywały się warsztaty na temat tego jak zmienia się nasze miasto.

Projekt „Tu i teraz! Miasto Potwór” powstał w ramach programu "Kultura dostępna" i jego głównym założeniem była produkcja spektaklu, a do tego zorganizowanie warsztatu kontekstowego. Organizatorzy akcji jeździli z tym projektem do domów pomocy społecznej, centrów rehabilitacyjno-opiekuńczych, domów dziennego pobytu. Skorzystali z nich podopieczni Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Łodzi, Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” oraz Dziennego Domu Pobytu „Senior+” przy ulicy Henryka Sienkiewicza 79.

Podopiecznym tych placówek prezentowaliśmy tam coś do czego na co dzień nie mają dostępu, dawaliśmy im szansę obcowania ze sztuką, ale też dawaliśmy im szansę stania się twórcami - opowiada Marta Magalska, koordynatorka projektu i dodaje, że właśnie na tych zagadnieniach skupiał się również program kontekstowych warsztatów plastycznych, towarzyszących prezentacji spektaklu.

Spektakl inspirowany komiksami dla dzieci autorstwa Joanny Guszty, ilustrowanymi przez Przemka Liputa opowiada o katastrofie klimatycznej i o tym, czy jest jeszcze nadzieja dla mieszkańców tego miasta, bo ona tkwi we wspólnocie, która powstawała zawsze po spektaklu. Seniorzy i dzieci, w wielopokoleniowych grupach tworzyli prace, w których mogli pokazać w jaki sposób widzą Łódź obecnie, ale też jaki widzą w Łodzi potencjał. Każda praca powstała na dwóch płaszczyznach - zwykłego kartonu z bloku do rysowania i kalki technicznej. Kiedy obie (to co obecne i to co wymarzone) były gotowe spinano je, by wizja artystyczna byłą w pełni widoczna.

To co z mojej perspektywy jest ogromnie istotne to oddanie sprawczości w ręce podopiecznych, a oni przyznali, że takiej sprawczości zwłaszcza w domach pomocy społecznej podopieczni są pozbawieni, nikt ich nie pyta o zdanie, więc to, że zadaliśmy im te wszystkie ważne pytania było dla nich ogromnie poruszające - dodaje Marta Magalska.

W piątek 25 sierpnia w teatrze Pinokio odbyło się podsumowanie warsztatów, ich uczestnicy ponownie obejrzeli spektakl oraz ekspozycję wszystkich zrealizowanych prac. 30 prac (zrealizowanych przez około 100 osób wisi w foyer teatru Pinokio w nowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 75/77 w dawnej fabryce Wigencja. Będzie ją można oglądać za darmo od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. W całym projekcie wzięło udział 200 osób.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Miasta Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany