Kolorowa tolerancja 2016. Ustanowili rekord! [FILM, GALERIA ZDJĘĆ]

mj
Blisko 2 tysiące osób wzięło udział w wielkim finale akcji Kolorowa Tolerancja 2016. Jej celem jest zwalczanie przejawów nienawiści, braku tolerancji dla odmienności w szerokim tego słowa pojęciu, a uczyć akceptacji, szacunku, otwartości. Dziś w południe wszyscy spotkali się na placu przed EC 1. Każdy zajął wyznaczone miejsce, z którego z żółtą, niebieską, różową lub czarną kartką w dłoni pozował do pamiątkowego zdjęcia. W ten sposób powstało ogromne logo Łodzi, uwiecznione przez fotografa, stojącego wysoko nad ziemią w strażackim wysięgniku. W tym roku hasło Kolorowej Tolerancji brzmi: „Kocham, lubię, szanuję”.

I z tym mottem uczestnicy dziś rano wyruszyli z 54 przewodnikami na 54 tras zorganizowanych wycieczek szlakami wielokulturowej Łodzi.

- Pobiliśmy rekord sprzed sześciu lat, kiedy to jednocześnie poszło 50 wycieczek – cieszy się Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, która sama również poprowadziła grupę trasą z Parku Ocalałych aż do EC1.
- Byliśmy w synagodze, domu, gdzie się urodził Julian Tuwim, w Parku Śledzia, w cerkwi – wymieniają uczniowie klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 152 w Łodzi.

- Przeszliśmy ponad 4 kilometry – mówi Małgorzata Nowacka, dumna wychowawczyni klasy.
Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 szła z wycieczką, prowadzoną przez Ryszarda Bonisławskiego – z pasażu Schillera.

- Po drodze dużo fotografowałam, głównie budynki – opowiada Maja Wojciechowska z klasy I fotograficznej. - Jestem zachwycona architekturą miasta.
Chyba najmłodszymi uczestnikami wczorajszej akcji były 4- i 5-latki z Międzynarodowego Przedszkola Edukacji Innowacyjne „Tęczowy Świat Dziecka” .

- Szły dzielnie, zobaczyły cerkiew i budynki pofabryczne – chwali dzieci nauczycielka Paulina Barbachowska.
W akcji wzięły udział dzieci z łódzkich szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, techników, studenci, a nawet słuchacze uniwersytetu trzeciego wieku.

W programie Kolorowej Tolerancji – jak co roku – jest tez zamalowywanie obraźliwych napisów na murach oraz warsztaty dla młodzieży „Co nas łączy, co nas dzieli?”, prowadzone przez Alę Elczewską – córkę ocalałej z łódzkiego getta, Haliny Elczewskiej. Będzie także okazja do rozmowy z Alą Elczewską podczas spotkania „Gdybyś to Ty był uchodźcą…”. Opowie ona o swoich doświadczeniach z perspektywy psychologa, pracującego od 20 lat w Danii z uchodźcami. Dla nauczycieli skierowane będą warsztaty „Stop przemocy w szkole”, zorganizowane przez EduKABE Fundację Kreatywnych Rozwiązań.
Kolorowa Tolerancja w Łodzi organizowana jest w pierwszych dniach wiosny od 2000 roku.

PROGRAM:

godz. 10 -12 – turystyczny rekord Łodzi
ponad 51 wycieczek po Łodzi, prowadzonych przez przewodników, wraz z wejściem do łódzkich instytucji kultury. Są to grupy zamknięte, szkolne z przewodnikiem.

Dla łodzian niezorganizowanych dwa spacery:

PRZEWODNIK: Ryszard Bonisławski
START 10 – Pasaż Schillera

PRZEWODNIK: Joanna Podolska
START: 10 - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83, park Ocalałych)

12.30 Wielki finał Kolorowej Tolerancji
wspólna fotografia uczestników
Miejsce: EC1 Łódź – Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3

godz. 13.30 – zamalowywanie obraźliwych napisów

[ZOBACZ FILM Kolorowa Tolerancja 2016 (autor express.tv)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Kolorowa Tolerancja 2016 (autor express.tv)