Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy szczegółowy program tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur w dniach 8-17 września 2023 roku

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Idea festiwalu nawiązuje do wielokulturowej Łodzi przemysłowej.
Idea festiwalu nawiązuje do wielokulturowej Łodzi przemysłowej. materiały prasowe
W tegorocznym programie Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaplanowano ponad 40 wydarzeń takich jak koncerty, spektakle, wystawy, spacery, spotkania, piknik, projekcje filmowe. Wszystko pod wspólnym hasłem "Tożsamość". 22 edycja święta kultury miejskiej odbędzie się w dniach 8-17 września 2023 roku.

W programie festiwalu zaplanowano pięć koncertów, spacery, spotkania (m.in. podczas Igrzysk Wolności) oraz maraton serialowy. Muzyka zabrzmi w trzech świątyniach: katolickiej bazylice archikatedralnej, luterańskim kościele św. Mateusza oraz w dawnej cerkwi św. Aleksego. Będzie to okazja do obcowania z materialnym dziedzictwem „4 Kultur”, ale także do refleksji nad znaczeniem praktyk duchowych w budowaniu tożsamości dawniej i dziś.

Po pierwsze muzyka

Festiwal i cykl „Koncerty 4 Kultur” otworzy spektakl muzyczny w bazylice archikatedralnej – „Podróże Faustyny”. Koncert będzie muzyczną podróżą ulicami Łodzi, w której losy św. Faustyny – patronki Łodzi – splatają się pośrednio z życiem i twórczością wielkich łódzkich kompozytorów: Grażyny Bacewicz, Dawida Bejgelmana i Aleksandra Tansmana. Premierowy koncert poświęcony pamięci Mirona Zajferta – łodzianina, reżysera przez wiele lat związanego z festiwalem – przygotowuje trio Bastarda (Paweł Szamburski – klarnet, Michał Górczyński – klarnet kontraba-sowy i Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela) oraz wokaliści: Łukasz Lach, Katarzyna Piszek (Ka-sai) i Dorota Miśkiewicz.

W ramach cyklu będzie można posłuchać także jazzowego tria Shofar (Raphael Rogiński – gita-ra, Mikołaj Trzaska - saksofony, Macio Moretti – perkusja). Z kolei w dawnej cerkwi pw. św. Alek-sego (obecnie to kościół św. Jerzego) wystąpi polsko-ukraiński duet elektroniczny Kadabra Dyskety Kusaje oraz zespół śpiewaczy Hanok. W kościele ewangelicko-augsburskim św. Ma-teusza w Łodzi będzie można natomiast wysłuchać koncertu chóralno-organowego „Muzyka Nowej Synagogi" w wykonaniu Jakuba Stefka (organy) i chóru VRC, przygotowanego z inspiracji muzyką żydowskich kompozytorów z terenu Polski, których dzieła odnalazł i zachował etnograf Gerszon Efros.

Po drugie sztuki wizualne

Jednym z głównych elementów programu wizualnego będzie akcja artystyczna „Światy równoległe” pod kuratelą Artura Chrzanowskiego. Złoży się na nią kilka realizacji wykonanych przez zaproszone osoby artystyczne, działające w obszarze street artu (sztuki ulicznej). Będą to ich interpretacje pojęcia „tożsamości” w kontekście miasta jako wciąż zmieniającego się organizmu. Wykorzystane zostaną rozmaite techniki pracy – plakaty, wlepki, murale, graffiti, szablony, malowidła naścienne i inne.

Działania odbędą się w Parku Ocalałych – w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi – m.in. na parkanach, murach, wolnostojących obiektach i moście.

Po trzecie teatr

W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbędzie się polska premiera monodramu „Sekretarka” w reżyserii Ruthie Osterman z Izraela (znana łodzianom jako współtwórczyni projektu Szpera’42), opowieść o Brunhilde Pomsel, sekretarce Josepha Goebbelsa (ministra propagandy III Rzeszy), w której postać wcieliła się izraelska aktorka Hava Ortman. Spektakl jest połączeniem teatru, archiwalnych materiałów filmowych oraz nagrań samej Brunhilde.

Drugą premierą festiwalową będzie spektakl „Carmen” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Sięgając do XIX-wiecznej noweli Prospera Mériméego i jej operowej adaptacji autorstwa Georgesa Bizeta, twórcy spektaklu – Anna Obszańska i Błażej Biegasiewicz – eksplorują koncepcję kultury gwałtu i badają granice między seksualnością a seksualizacją, redukującą egzystencję człowieka – niezależnie od płci – do kategorii ciała-obiektu.

Zobaczymy także spektakl tańca współczesnego „Blisko” w reżyserii Tomasza Ciesielskiego (Teatr Nowszy) oraz spektakl „Maryte” – Teatru Miejskiego w Alytusie z Litwy.

Po czwarte film

Festiwal, jak co roku, dzieje się w wielu miejscach w Łodzi, ale to Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi będzie stanowić Centrum Festiwalowe. Obok działań artystycznych, pikniku i spotkań, w programie znajdą się pokazy filmów w ramach cyklu „Kino 4 Kultur”. Będą to wielokrotnie nagradzane produkcje izraelskie, niemieckie, polskie oraz ukraińskie, a także etiudy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany