Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak powstaje ocean w łódzkim zoo? Ogród szykuje nową ścieżkę edukacyjną w podziemiach Orientarium. Otwarcie wkrótce

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Łódzkie zoo zimową porą zaprasza na wycieczki ścieżką edukacyjną pod hasłem "Jak tworzymy oceany?". Ta nowa atrakcja stanie się dostępna 15 stycznia. Ścieżka będzie prowadziła przez ciekawe, ale niedostępne na co dzień dla zwiedzających miejsce - podziemia techniczne Orientarium.

Eksperymenty w podziemiach Orientarium

To właśnie na poziomie minus 1 są zlokalizowane urządzenia, sprzęt, które dbają o wodę we wszystkich zbiornikach łódzkiego zoo.
Podążając ścieżką edukacyjną uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania takie jak: co wpływa na filtrację, do czego woda jest nam w ogóle potrzebna? Do obejrzenia będą prehistorycnych okazówwe współpracy z Instytutem Paleontolgii Polskkiej Akademii Nauk wystawa prehistorycnych okazów, które wymarły miliony lat temu, z terenu Polski, w tym okazy tropikalne, bo w okresie jury Polska była w strefie tropiklanej

- Razem z cząsteczką wody przeżyjemy przygodę. Zaczniemy od budowy cząsteczki, potem poznamy drogę, którą przebywa ona przez wszystkie rury i dotrzemy do specjalistycznych pomp - mówi Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji. - Poznamy tajniki "produkcji" wody oceanicznej, metody filtracji, a także zwierzęta filtrujące wodę, czyli małże i krewetki. Chętni będą mogli przeprowadzić doświadczenia chemiczne, np. - dodaje Michał Gołędowski.
We współpracy z Instytutem Paleontologii Polskiej Akademii Nauk zostanie pokazany fragment ekspozycji prehistorycznych okazów zwierząt, które wymarły miliony lat temu, w tym z terenu Polski. Na wystawie znajdą się m.in. okazy tropikalne, w okresie jury Polska była w właśnie w strefie tropikalnej.

Więcej

Tenebris żyła 11 lat.

Orientarium w Łodzi. Nie żyje Tenebris, samica kapibary. Nal...

Nowa ścieżka edukacyjna w zoo. Z czego składa się słoń?

Jednym z elementów ścieżki jest mural.
- Przedstawia on słonia. Chcemy pokazać, z czego to zwierzę "się składa". Okazuje się, że w 70 procentach właśnie z wody, ok. 30 procent stanowią tkanki o 0,3 procent to odchody - dodaje

Michał Gołędowski

.

Nowa ścieżka edukacyjna będzie dostępna dla zwiedzających codziennie od 15 stycznia do 9 lutego. W terminie od 15 do 26 stycznia bezpłatna wycieczka będzie odbywać się od poniedziałku do piątku i zaczynać o godz. 10, 10.30, 11.30, 12, natomiast od 29 stycznia do 9 lutego, czyli w ferie - od poniedziałku do piątku o godz. 11.30, 12, 12.30. Zbiórka przy replice szczęce Megalodona w strefie oceanicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany