Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto planuje zagospodarować dolinę rzeki Ner. Zostaną wybudowane ścieżki dla pieszych i rowerzystów, pomosty i kładki

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Nad Nerem zostaną zbudowane kładki i pomosty.
Nad Nerem zostaną zbudowane kładki i pomosty. UMŁ
Ścieżki dla pieszych i rowerzystów, polany na pikniki, kładki i pomosty, punkty widokowe - dolina rzeki Ner ma stać się terenem rekreacyjnym. To część projektu zagospodarowania obszarów nad łódzkimi rzekami. Brane są pod uwagę także te położone nad Łódką i Jasieniem.

Spacery i pikniki nad rzeką, edukacja we młynie

Plany dotyczą dwóch odcinków Neru. Pierwszy to ten biegnący od Stawów Stefańskiego do miejsca, w którym Ner łączy się z Jasieniem. Koryto rzeki zostanie oczyszczone, a wzdłuż niego wybuduje się ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Na przygotowanych wokół polanach staną ławki i kosze na śmieci, będzie więc tu można np. piknikować. Z kolei na zachód od ujścia Jasienia przy bardziej dzikim odcinku Neru zostaną zbudowane kładki i pomosty oraz wytyczone ścieżki edukacyjne z punktami widokowymi. W ruinach Młyna Charzewskiego zorganizuje się centrum ekohydrologii.
- Projekt dla pierwszego odcinka jest nieco prostszy, ponieważ Ner płynie przez miasto. Drugi odcinek będzie wymagał szerokich konsultacji z hydrologami i ekologami, bo przede wszystkim chcemy chronić naturalne środowisko i zachować ten dziki charakter rzeki - mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

W przyszłości tak mają płynąć łódzkie rzeki.

Łódzkie rzeki zostaną wydobyte z kanałów. W dolinach rzeczny...

Dolina zostanie zagospodarowana. Ale Ner pozostanie dziki

Ner to największa rzeka w Łodzi. Jego pierwotne źródła znajdują się przy Mileszkach. Rzeka płynie na wysokości ulicy Kolumny i dalej na południowy zachód, potem opuszcza Łódź. Wraca przy Stawach Stefańskiego, skąd wije się przez Rudę Pabianicką, Chocianowice, Łaskowice i Lublinek. Dalej jej nurt zmierza w kierunku Konstantynowa i Poddębic, by ujść do Warty. Nad rzeka można natknąć się m.in. na pozostałości dawnej osady, której centralnym punktem był Młyn Charzewski, niegdyś zasilany wodą płynącą w Nerze. Budynek stoi do dziś i bywa celem wycieczek okolicznych mieszkańców.
Projekt zakłada również dodatkową ochronę bioróżnorodności i siedlisk zwierząt. Ner stanowi bowiem ważny element ekosystemu miasta, a szczególnie jego południowej części. Reguluje temperaturę powietrza i chroni te obszary przed powodzią. Jednocześnie tworzy niezwykły, dziki krajobraz, meandrując między łąkami i polami. Dlatego wszystkie planowane działania będą prowadzone tak, by zachować jego naturalny przebieg i charakter, bez szkody dla przyrody.

Łódź na ponad 20 rzek. Wcześniej odzyskano dla mieszkańców Sokołówkę, wkrótce zostanie odkryty fragment Lamusa w parku im. Kilińskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany