Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tereny zielone w Łodzi. Plany miejscowe ochronią Olechówkę i Augustówkę, łódzkie rzeki i ich doliny. Radni wkrótce zdecydują

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Augustówka to dopływ Olechówki.
Augustówka to dopływ Olechówki. UMŁ
Po terenach leśnych w Łodzi, które dzięki planom miejscowym będą chronione przed zakusami inwestorów, przychodzi kolej na łódzkie rzeki i ich doliny. Chodzi o Olechówkę i jej dopływ Augustówkę.

Tereny zielone w Łodzi. Domy i hale zbliżają się do rzek

Obie doliny trzeba chronić przed zabudową, o ile mają zachować walory przyrodnicze i potencjał rekreacyjny. Od kilkunastu lat na Olechowie i Janowie trwa budowlana ekspansja - wyrastają blokowiska, hale magazynowe, zakłady produkcyjne. Gmachy domów i zakładów zbliżają się bezpośrednio do rzek.
By zastopować ten pochód budowlany, należy opracować i przyjąć plany miejscowe dla dolin. Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwały, które dają zielone światło na przygotowanie tych dokumentów. Obejmą one dolinę Augustówki na całej długości oraz część doliny Olechówki w rejonie ul. Tomaszowskiej. Wcześniej przyjęte plany chronią już rzekę na odcinku wzdłuż al. Ofiar Terroryzmu.

Więcej

Tworzenie parków leśnych to także forma ochrony terenów zielonych.

Tereny w Łodzi cenne przyrodniczo mają być chronione. Miasto...

Park w dolinie rzeki zamiast blokowiska

Olechówka płynie na długości ponad 12 kilometrów. Jej źródła znajdują się w rejonie skrzyżowania ul. Informatycznej z al. Ofiar Terroryzmu. Rzeka przepływa przez całą Łódź, ze wschodu na zachód i wpada do Neru. Powstały na nich stawy, a przy nich popularne miejsca rekreacji - park na Młynku z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz Stawy Jana z kąpieliskiem i bogatą ofertą sportową.
Augustówka to dopływ Olechówki. Wypływa w rejonie cmentarza przy ul. Zakładowej. Wzdłuż jej koryta wydeptano wiele ścieżek spacerowych.
Ich doliny to zielone obszary, na których żyje wiele dzikich zwierząt. Mogą tu powstawać nowe parki i tereny leśne, które niedużym wysiłkiem można przekształcić w tereny rekreacyjne - wytyczyć alejki, zamontować ławki i wytyczyć ścieżki edukacyjne.
Na marcową sesję Rady Miejskiej jest szykowany projekt ochrony kolejnej rzeki. Miasto chce przygotować plan miejscowy dla terenów, na których znajdują się źródła Jasienia.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany