Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeki w Łodzi. Miasto planuje zagospodarować brzegi łódzkich rzek. Powstaną bulwary, miejsca piknikowe, alejki spacerowe

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Tereny przy łódzkich rzekach mogą służyć mieszkańcom do wypoczynku i rekreacji.
Tereny przy łódzkich rzekach mogą służyć mieszkańcom do wypoczynku i rekreacji. UMŁ
Zarośnięte, często niedostępne brzegi łódzkich rzek mają stać się atrakcyjnymi terenami rekreacyjnymi i zielonymi - to kolejny pomysł miasta na zwiększenie ich powierzchni. Pierwsze koncepcje i projekty zagospodarowania brzegów zostaną przygotowane dla Jasienia, Neru i Łódki należących do najpopularniejszych łódzkich rzek. Wyróżniają je różnorodność fauny i flory, walory przyrodnicze oraz bogata historia.

Rzeki w Łodzi. Bulwary jak nad Wisłą

Łódź może mieć bulwary, a zostałyby urządzone przy Jasieniu. Od wylotu w okolicy skrzyżowania ul. Wólczańskiej i Pięknej koryto Jasienia jest szerokie i wysokie. Dałoby się na nim wybudować schodki, takie jak nad Wisłą w Warszawie, a obok wytyczyć trasy spacerowe i rowerowe.
Dolina Łódki z kolei ma zostać przeznaczona na rekreację, wśród zieleni można urządzić m.in. piknikowe polany i miejsca do odpoczynku, a za parkiem na Zdrowiu - aktywnego spędzania czasu.
Natomiast wzdłuż brzegów Neru, najdzikszej z łódzkich rzek, zostałyby poprowadzone alejki, wybudowane kładki, ustawione elementy edukacyjne. Cała koncepcja zaplanowana zostanie tak, by jak najmniej ingerować w naturalne otoczenie.

Więcej

W przyszłości tak mają płynąć łódzkie rzeki.

Łódzkie rzeki zostaną wydobyte z kanałów. W dolinach rzeczny...

Renaturyzacja łódzkich rzek. Pomogą naukowcy, a może i UNESCO

- Plany i projekty będziemy konsultować ze Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, Wydziałem Gospodarki Komunalnej, naukowcami zajmującymi się modelowaniem hydrologicznym i z mieszkańcami. Musimy pamiętać, że łódzkie rzeki są ważnym elementem systemu odprowadzania wody z miasta. Tym projektom poświęcimy dużo uwagi, bo naszym nadrzędnym celem jest przywrócenie równowagi hydrologicznej w mieście i odzyskanie łódzkich rzek - mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

- Renaturyzacja łódzkich rzek podniesie jakość życia i zdrowia mieszkańców. Takie tereny staną się zielonymi oazami, a zwiększenie ich funkcjonalności powoli przekształcić je w miejsca aktywnej rekreacji. To jest ambitny cel, ale mam nadzieję, że mieszkańcy włączą się w te działania – mówi profesor Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.
Istotnym elementem projektów będzie też poprawa jakości wody w rzekach oraz utworzenie zbiorników retencyjnych, które będą przyjmować wodę opadową. Przy realizacji tego programu miasto chce zdobyć patronat UNESCO, który już wcześniej wspierał samorząd w działaniach związanych z odzyskaniem Sokołówki. W projekt zaangażowani będą też naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego i Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany