MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie rzeki. Lamus w Łodzi popłynie odkrytym korytem. Prace zaczną się w 2024 roku

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Będzie można posiedzieć nad rzeką po jej wydobyciu z kanału.
Będzie można posiedzieć nad rzeką po jej wydobyciu z kanału. Wizualizacja UMŁ
Firma Park-M Poland z Małopolski przebuduje park im. Kilińskiego i odkryje fragment płynącej pod zięmią rzeki Lamus. Roboty rozpoczną się w tym roku. Firma - od 25 lat obecna na rynku architektury i krajobrazu - zrewitalizowała łódzki park Staromiejski, który niedawno został oddany.

Lamus popłynie wartkim nurtem zasilanym deszczówką

Teraz stanęły przed nią dwa zadania - rewaloryzacja zieleńca oraz odkrycie odcinka cieku, który obecnie płynie podziemnym kanałem. A niewielki fragment nurtu można zobaczyć tylko przez niewielki właz. Plan zakłada odsłonięcie koryta rzeki na długości 100 metrów, wybudowaniu przy nim tarasów i schodów. Przy rzece zostanie urządzona przestrzeń do wypoczynku.

Choć nurt rzeki nie jest zbyt wartki, ale może się to zmienić. Kilka firm i instytucji, które mają swoje siedziby w pobliżu odkrywanego odcinka Lamusa, zadeklarowały, że będą zbierać deszczówkę, odprowadzać ją do koryta rzeki, zasilając ją. Podpisano już list intencyjny w sprawie tej wyjątkowej "ekowspółpracy". Wody opadowe będą oddawać firmy z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Dakri, KMBR GRUPA, Albea Poland, Tubes Oddział w Łodzi oraz HAPAM Poland. Do nich dołączają instytucje publiczne - Muzeum Kinematografii oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna im. L. Schillera.

W parku staną nowe ławki, kosze na śmieci. Na alejkach zostanie położona nowa, przepuszczalna nawierzchnia, przybędzie zieleni.

Więcej

Lamus zostanie nie tylko odkryty, ale i zmieni się jego otoczenie.

Rzeki w Łodzi. Unia Europejska przeznaczyła 3,5 mln euro na ...

Odkrycie Lamusa - jedyny taki projekt w skali Europy

Przedsięwzięcie będzie miało też znaczenie edukacyjne - zwiększenie wiedzy o łódzkich rzek, ekosystemach rzecznych, znaczeniu retencji i błękitno-zielonej infrastruktury w mieście. Staną instalacje przestrzenne symbolicznie zaznaczające historyczny układ dawnego ogrodu przypałacowego.

Koszt tej inwestycji wyniesie niemal 15 mln zł, a pokryją je fundusze unijne. Udało się je zdobyć dzięki europosłom - Markowi Belce i Januszowi Lewandowskiemu, którzy złożyli wniosek o przyznanie środków i uzyskał on akceptację Parlamentu Europejskiego. Była to jedyna taka inicjatywa w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany