Jabłoński komentuje sprawę współpracy z wywiadem PRL [OŚWIADCZENIE]

msm
Ireneusz Jabłoński na konferencji prasowej odniósł się do artykułu w „Gazecie Polskiej”, według którego Jabłoński w aktach IPN figuruje pod pseudonimem „Gustaw”.

Po studiach w 1988 r. sam miał się zgłosić na współpracownika SB. Był bardzo dobrze oceniony podczas szkolenia i otrzymywał etatowe wynagrodzenie młodszego inspektora SB. Akta Ireneusza Jabłońskiego urywają się tuż przed rozpoczęciem pierwszej misji, która miał podjąć jako „nielegał” – wywiadowca wykorzystujący fikcyjny życiorys. Z akt nie wynika, jak przebiegała służba agenta Gustawa, czy w ogóle do niej doszło. Akta przez wiele lat znajdowały się w Zbiorze Zastrzeżonym Instytutu Pamięci Narodowej. Zbiór został odtajniony z początkiem roku.

Jabłoński stwierdził, że nigdy nie był współpracownikiem SB, a pracował na rzecz wywiadu cywilnego PRL.

*****
Jabłoński już poza magistratem
Dziś formalnie Ireneusz Jabłoński przestał być wiceprezydentem Łodzi. Miasto zdecydowało się nie wręczać mu wypowiedzenia, a pozwoliło na złożenie dymisji. Biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi wydało komunikat: „Pani Prezydent Hanna Zdanowska przyjęła dymisję wiceprezydenta Ireneusza Jabłońskiego. W nawiązaniu do słów byłego wiceprezydenta uprzejmie informujemy: w momencie nominacji na to stanowisko wspominał jedynie o „studenckiej przygodzie z wywiadem". Natomiast w świetle nowych informacji, bez względu na to jaki jest jego status w IPN, dalsza współpraca nie jest możliwa.”

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Nie zaciągnęła ręcznego, zablokowała przejazd karetce pogotowia