MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile miesięcznie wydajesz na żywność? Więcej niż Niemcy i Czesi. Wiemy, jakie to konkretnie wartości

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Blisko 600 zł miesięcznie wydajemy w Polsce na żywność. Czy to dużo? A może niewiele? Na tle Europy ten wynik jest przeciętny.
Blisko 600 zł miesięcznie wydajemy w Polsce na żywność. Czy to dużo? A może niewiele? Na tle Europy ten wynik jest przeciętny. 123rf.com/jchizhe
Szczegółowa analiza wydatków na żywność w Polsce może tworzyć pewne pole do optymizmu. W naszym kraju przeciętny Polak na żywność wydaje blisko 600 zł miesięcznie, ale to wcale nie jest najgorszy wynik w Europie. Co kupują Polacy? Dlaczego Niemcy i Czesi wypadają lepiej w rankingu? Sprawdzamy też sytuację w ogarniętej wojną Ukrainie.

Spis treści

Wydatki na żywność w Polsce. Płacimy więcej niż Niemcy

Według danych statystycznych zebranych przez analityków Picodi,wydatki na jedzenie stanowią od kilku do nawet 50 proc. wszystkich wydatków w budżetach gospodarstw domowych. Najniższe wartości dotyczą krajów relatywnie bogatych, np. Stanów Zjednoczonych (6,7 proc.), Singapuru (8,4 proc.) czy Wielkiej Brytanii (8,7 proc.).

Na drugim biegunie tej skali są państwa ciągle rozwijające się. Na przykład w Nigerii wydatki na żywność pochłaniają 59 proc. budżetu domowego. Niewiele lepiej jest w Mjanmy i Kenii, gdzie na żywność obywatele przeznaczają ok. 56 proc. wynagrodzeń.

A jak dużą część pensji na żywność wydajemy w naszym kraju? Polska plasuje się na 32. miejscu spośród 105 krajów w tym rankingu. Wydatki na jedzenie i napoje bezalkoholowe stanowią u nas 17,2% ogólnych wydatków. Ten wynik jest zbliżony do sytuacji w Japonii (16,7%), Portugalii (17,5%) czy Grecji (17,6%).

Warto jednak spojrzeć, jak wydatki na żywność wyglądają w przypadku najbliższych nam krajów:

  • Niemcy – 12%,
  • Czesi – 16,1%,
  • Słowacy –19,6%,
  • Rosjanie – 29%,
  • Białorusini – 32,1%,
  • Ukraińcy aż 41,6%.

Z tego wynika, że w Polsce wydatki na żywność pochłaniają większą część budżetu niż np. w Niemczech czy Czechach. Krytycznie zła wydaje się być sytuacja w ogarniętej wojną Ukrainie. Tutaj dopiero perspektywa zakończenia wojny przyniesie wyraźną poprawę tej sytuacji.

Tyle wydajemy na zakupy spożywcze. Co kupujemy najchętniej?

W Polsce na żywność wydajemy przeciętnie 571 zł (128 euro). To daje nam 28. miejsce w Europie. W czołówce tego rankingu znajdują się Szwajcarzy (325 euro miesięcznie), Norwegowie (308 euro) i Duńczycy (281 euro), co częściowo wynika z ogólnie wyższego poziomu cen w tych krajach.

Niemcy (218 euro), Słowacy (177 euro), Czesi (147 euro) czy Rosjanie (132 euro) wydają na jedzenie większe kwoty niż Polacy. Z kolei najniższe wydatki na jedzenie w Europie obserwujemy w przypadku Ukrainy (98 euro), Białorusi (89 euro) oraz Mołdawii (88 euro), tutaj jednak wydatki te stanowią sporą część domowych budżetów w tych krajach.

Warto przyjrzeć się także raportowi Maczfit, który wskazuje, że połowa Polaków wydaje na jedzenie minimum 1000 zł i stara się nie przekraczać kwoty 2500 zł. Jednorazowo w sklepach wydajemy od 50 do 150 zł, a poza podstawowymi produktami jesteśmy zainteresowani także przyjemnościami. Polacy chętnie kupują napoje i przekąski i odwiedzają bary oraz restauracje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile miesięcznie wydajesz na żywność? Więcej niż Niemcy i Czesi. Wiemy, jakie to konkretnie wartości - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany