Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Faustyna w nocy była przenoszona nad torami linii Łódź Kaliska - Łódź Żabieniec. Zobacz zdjęcia!

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Dźwigi o nośności 550 tom będą przenosić Faustynę nad torami.
Dźwigi o nośności 550 tom będą przenosić Faustynę nad torami. Krzysztof Szymczak
Maszynę przenosiły dwa żurawie o udźwigu 650 i 550 ton. Operacja trwała godzinę, w tym czasie zamknięta została linia kolejowa, a napięcie w sieci trakcyjnej wyłączono. W kolejne noce będą przenoszone mniejsze elementy maszyny. Jest ich łącznie 11.

Maszynę przenosił żuraw o udźwigu 650 ton, który wcześniej podniósł główny element maszyny, a następnie żuraw ustawiony po drugiej stronie torów odbierał wiszący na linach ciężar ważący około 200 ton i przenosił je nad wyłączona wtedy z ruchu linią kolejową. Po przeniesieniu Faustyna zostanie zmontowana i rozpocznie drążenie tunelu w kierunku Kozin. Ma to nastąpić w drugiej połowie lutego br. Obecnie zaawansowanie budowy tunelu kolejowego pod Łodzią wynosi 64 procent.

Znacznie gorzej wygląda budowa tzw. szachtów, czyli odwiertów przy kamienicach znajdujących się na trasie tunelu. Przez te odwierty ma być wstrzykiwany beton pod fundamenty budynków tak, aby je wzmocnić i zabezpieczyć przed pękaniem. Jak dotąd wybudowano zaledwie dwa takie szachty na 17 zaplanowanych. Szachty powstały przy ul. Mielczarskiego, dalsze prace wstrzymano na czas zimy. Reszta szachtów ma powstać do końca 2024 roku. Mimo to termin wznowienia pracy Katarzyny ustalono na początek kwietnia br.

Biuro zarządu Centrali spółki PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdziło, że od kwietnia ma wznowić pracę większa maszyna drążąca tunel o imieniu Katarzyna, która obecnie znajduje się pod ulicą Mielczarskiego i oczekuje na możliwość kontynuacji budowy tunelu kolejowego w kierunku Łodzi Fabrycznej. Mniejsza tarcza - Faustyna jest obecnie rozmontowana i gotowa do przeniesienia ponad linią kolejową z Łodzi Kaliskiej do Żabieńca na druga stronę torowiska - z komory przy ul. Skarpowej do komory przy ul. Żniwnej. Ma to nastąpić w nocy z piątku na sobotę podczas przerwy w ruchu pociągów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany