MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu- obchody w Pabianicach

ei24
16 września rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, podczas którego warto postawić na komunikacją miejską. Kulminacją będzie Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony 22 września. W kampanię promującą transport publiczny ponownie włączą się Urząd Miejski i Miejski Zakład Komunikacyjny. Tegoroczna edycja tygodnia odbywa się pod hasłem „Inteligentny transport. Silna gospodarka”.

22 września właściciele samochodów osobowych będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami i tramwajami. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Bez opłat pojedzie tyle osób (wliczając właściciela), ile jest miejsc siedzących wpisanych w dowodzie rejestracyjnym.

Numery kierunkowe w Polsce

22 września od godz. 8.00 do 14.00 Miejski Zakład Komunikacyjny zaprasza na dzień otwarty do zajezdni autobusowej przy ul. Lutomierskiej 48.

Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej przez cały tydzień we wszystkich autobusach po raz kolejny będzie prowadzona akcja „Książka w drodze”. Do dyspozycji pasażerów 300 książek, które można wziąć do domu, przeczytać i podać dalej. W ramach akcji „Książka w drodze” organizatorzy przypominają, że jadąc autobusem czytamy to, co chcemy, a jadąc samochodem, czytamy hasła na billboardach.

Rusza trzecia edycja konkursu „Kolorowy bilet” adresowana do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych. Najciekawszy projekt biletu ulgowego znowu zostanie wydrukowany w nakładzie 50 tys. sztuk i wprowadzony do dystrybucji. Uczniowie powinni składać prace w terminie do 10 października w szkołach albo do 11 października w Wydziale Infrastruktury Technicznej i Komunikacji Urzędu Miejskiego (ul. św. Jana 4, p. 26).

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został wprowadzony w 2002 roku przez Komisję Europejską. Kampania ma zachęcić mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej.

Co kryje się za hasłem „Inteligentny transport. Silna gospodarka”? Zakłady transportu publicznego zatrudniają w Unii Europejskiej około 2 miliony osób i wnoszą do unijnej gospodarki 150 miliardów euro rocznie. Jednocześnie szacuje się, że europejski sektor rowerowy daje około 650 tysięcy pełnoetatowych miejsc pracy. Jeśli liczba rowerzystów wzrosłaby dwukrotnie, to liczba miejsc pracy w sektorze rowerowym przekroczyłaby milion. Piesi, rowerzyści i użytkownicy transportu publicznego wspierają lokalną gospodarkę. Są bardziej lojalnymi klientami sklepów lokalnych niż użytkownicy samochodów. Rowerzyści wydają 111 miliardów euro rocznie w lokalnych sklepach w Europie. Inteligentny transport oznacza także zdrowie. Poprawia jakość powietrza i stymuluje aktywność fizyczną. Jest to oszczędność ponad 80 miliardów euro rocznie dla służby zdrowia w Unii Europejskiej. Zdrowotne i finansowe koszty braku aktywności mogłyby być ograniczone, gdyby każda Europejka i każdy Europejczyk spacerowali lub jeździli na rowerze 20 minut dziennie. Rowerzyści żyją średnio o dwa lata dłużej i przebywają o 15% rzadziej na zwolnieniu lekarskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany